Mało kto zapewne słyszał o terminie ergofobia. Oznacza on paniczny strach przed pracą. Nieraz zdarza się, że oblewa człowieka zimny pot na myśli, że kolejnego dnia ma znowu iść do pracy, a co dopiero, ile jeszcze dni ma w życiu do przepracowania! Nieprzespane noce, chroniczne zmęczenie, brak wolnego czasu i motywacji towarzyszą nieustannie wielu osobom.
Co może być przyczyną ergofobii? Samokrytyczne podejście, brak motywacji i chęci do pracy, rutyna, zła atmosfera w miejscu pracy i niesympatyczni ludzie, a także strach, że nie podołamy obowiązkom albo ostra rywalizacja – to wszystko czynniki, które powodują paniczny lęk przed pójściem do pracy. Ergofobia więc czy lenistwo? Ergofobia ma znacznie bardziej złożone podłoże i objawia się bardziej emocjonalnie niż lenistwo.
Skutkiem ciągłego uczucia stresu i lęku jest pogorszenie zdrowia, np. spadek odporności, bezsenność, problemy żołądkowe, wrzody, nowotwory i choroby układu krążenia. Zdarza się także, że ergofobia skutkuje utratą lub zrezygnowaniem z pracy, a także obniżeniem poczucia własnej wartości. Ergofobię można leczyć za pomocą terapii i farmakologii.
ZOBACZ:(WIDEO) Pies lunatyk. Zobacz prawdziwego cudaka