Ponad 70 państw na świecie stosuje tzw. czas letni. Jesteśmy przyzwyczajeni do tego, że zawsze gdzieś w październiku musimy przestawić zegarki i śpimy o godzinę krócej, zaś w marcu – na odwrót. Skąd wzięła się zmiana czasu, co oznacza i kiedy wypada – dowiesz się z naszego artykułu!
Zmiana czasu i różne pomysły na jej zastosowanie pojawiły się na początku XX wieku. Często za pomysłodawców podaje się Anglika Williama Willetta i nowozelandczyka George’a Vernona Hudsona. Jednak to nie oni i ich pomysły wpłynęły bezpośrednio na wdrożenie tego rozwiązania. Wszystko dzięki I wojnie światowej i zapobiegliwym Niemcom!
Zmiana czasu na zimowy miała być formą oszczędności surowców. Niemcy zauważyli, że ich przemysł przestawiony na tory wojenne, a więc pracujący na 100% swoich możliwości potrzebuje w miesiącach jesiennych i zimowych znacznie więcej paliwa do wytworzenia prądu, który z kolei służył do oświetlania hal produkcyjnych i napędzania wielu maszyn przemysłowych. Przesunięcie wskazówek zegara miało doprowadzić do lepszego wykorzystania światła dziennego i tym samym ograniczenia zużycia prądu.
Pierwsza zmiana czasu miała miejsce 30 kwietnia 1916 roku na terenie Niemiec i Austro-Węgier. A jako że ziemie polskie w tym okresie znajdowały się już w całości pod okupacją tych dwóch państw, to można powiedzieć, że Polska również znalazła w gronie państw, gdzie po raz pierwszy zastosowaną zmianę czasu!
Początkowo czas letni obowiązywał od kwietnia do końca września, z czasem ramy te rozszerzono i obowiązywały od końca marca do końca października. W tamtym okresie i przy ówczesnym obłożeniu linii przesyłowych i zapotrzebowaniu na energię był to całkiem dobry sposób na oszczędności, dlatego śladem Niemiec poszła wkrótce Wielka Brytania i inne państwa.
Przed II wojną światową zmiana czasu w Niepodległej Polsce była wykorzystana tylko raz – w 1919 roku. Wróciła w czasie niemieckiej okupacji i II Wojny Światowej. I została z nami, choć z przerwami, przez cały okres PRL.
Obecnie czas letni i tym samym zmiana czasu stosowana jest w 70 państwa, w tym praktycznie wszystkich europejskich. Na Starym Kontynencie nie stosują jej tylko Islandia, Rosja i Białoruś.
Czas letni wprowadza się zawsze w ostatnią niedzielę marca i trwa do ostatniej niedzieli października. Stąd bardzo łatwo ustalić, że najbliższa zmiana czasu przypadnie już w tą niedzielę, między 2 a 3 w nocy. 27 października cofniemy zegary z godziny 3 na godzinę 2. Czas zimowy będzie obowiązywał do niedzieli 29 marca 2020 roku.