Następca grafenu? Błyszcząca i magnetyczna, nowa struktura czystego węgla olśniewa potencjałem. Poznajcie imponujące odkrycie naukowców z Massachusetts.
Do tej pory za najtwardszy materiał, który człowiek był w stanie wytworzyć uważano grafen. Przezroczystość i znakomite przewodnictwo sprawiają, że grafen nadaje się do wytwarzania przejrzystych, zwijanych w rolkę wyświetlaczy dotykowych oraz do produkcji energii odnawialnej np. w panelach fotowoltaicznych. Czujniki z grafenu potrafią zarejestrować obecność pojedynczej cząsteczki szkodliwej substancji, znajdując zastosowanie np. w monitoringu i ochronie środowiska.
Nowa strukturę węgla, stworzył przez przypadek fizyk Joela Therrien z University of Massachusetts. Jak to możliwe, że stało się to przypadkowo?
Therrien mówi, że odkrycie nastąpiło w wyniku nieudanej próby syntezy pentagrafenu. Jego pomysłem było wykorzystanie techniki znanej jako „frustracja geometryczna”. Jako katalizator wykorzystał arkuszfolii miedzianej i uruchomił piec do chemicznego osadzania z fazy gazowej. Ale zamiast pompować standardowy gaz taki jak metan, wstrzyknął bardziej złożony 2,2 dimetylobutan, tani produkt petrochemiczny. W ten sposób powstał nowy materiał, który narazie otrzymał nazwę „adamantium”.
Gdyby materiał został opatentowany zrewolucjonizowałby produkcję lekkich materiałów, produktów medycznych i elektroniki.
fot. pixabay, sciencemag