Każdy ma na swoim Facebooku takie osoby, które są nad wyraz aktywni. Informują o szczegółach swojego życia, oznaczają się w różnych obrazkach typu: „Oznacz przyjaciółkę. Niech wie, że o niej myślisz”. Denerwują nas osoby, które każdego dnia dodają zdjęcia, zmieniają statusy. Inną grupą są ludzie lajkujący cytaty. Ci to dopiero potrafią spamować.
Ale jak się okazało, ludzie lajkujący cytaty w internecie są mniej inteligentni. Naukowcy zbadali ponad 300 osób. W testach ocenili ich podatność na bzdurne cytaty, które przetaczają się przez internet. I co się okazało? Osoby, które wierzyły w wzniosłość cytatów miały mniejsze zdolności kognitywne. A zdolności kognitywne to nic innego jak sposób rozumienia świata.
Jak dokładnie wyglądał eksperyment? Naukowcy podeszli do swojego badania naprawdę w dość specyficzny sposób. Przeprowadzili cztery eksperymenty, w których sprawdzili jak ludzie reagują na udające wzniosłe cytaty. A także jakie cechy łączą ludzi, którzy postrzegają je jako głębokie i niosące ważne znaczenie. Badacze skoncentrowali się na sprawdzeniu jakie cytaty uznawane są za podniosłe i głębokie. Użyli do tego specjalnego generatora, który łączy słowa i określenia w przypadkowy sposób. Oceniane były np. zdania-mądrości: „Mokry człowiek nie boi się deszczu” lub „Noworodek wymaga szczególnej opieki”.
ZOBACZ TEŻ: DRAMAT w Anglii! Powódź pustoszy kraj, a po niej nadejdzie jeszcze…
Część ludzi była tymi cytatami poruszona. Naukowcy zbadali też osoby, które zachwycały się, często zmyślonymi lub wygenerowanymi przez komputer, cytatami. I wyszło, że takie osoby są mniej inteligentne oraz mają mniejsze zdolności kognitywne. Ponadto, wierzą częściej w teorie spiskowa, a nawet praktykują alternatywną medycynę. Można ten artykuł śmiało wysłać takim znajomym. Pewnie i tak „polajkują”.
Źródło: Antyradio
Źródło foto: Pixabay