Kobiety zatrudnione w urzędach państwowych są najkrócej pracującymi pracownikami w Polsce. Najdłużej pracuje się w budownictwie – wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego.
Najdłużej z kolei pracują mężczyźni w firmach prywatnych. Z raportu „Aktywność ekonomiczna ludności Polski”, dotyczącego ostatniego kwartału 2015 roku, dowiadujemy się też, że w tym czasie do pracy było zdolnych 17,5 miliona Polaków, z których aktywnych zawodowo pozostawało 16 milionów 280 tysięcy ludzi. Oznacza to, że niewiele ponad 1,2 milionów to bezrobotni.
W grupie pracujących ciągle zatrudnionych jest więcej mężczyzn niż kobiet. Udział panów w rynku pracy wynosi niewiele ponad 55 procent. Najbardziej aktywni są też mieszkańcy miast, którzy pod koniec 2015 roku stanowili 61 procent zatrudnionych.
Najwięcej Polaków pracuje w charakterze pracowników najemnych, czyli na etacie (28 procent na umowę o pracę) lub umowach cywilnoprawnych. Pracujących na własny rachunek jest tylko 18 procent.
Z raportu GUS dowiadujemy się też, że przeciętny tygodniowy czas pracy w Polsce to 38,5 godziny. Dłużej pracowały osoby zatrudnione w sektorze prywatnym (39 godzin tygodniowo) niż w publicznym (37 godzin) oraz mieszkańcy wsi (38,6 godziny) w stosunku do mieszkańców miast (38,5 godziny).
BR