Koszty ogrzewania z roku na rok stale rosną. Wiele osób decyduje się aby oszczędzać. Jak robić to z głową i płacić mniej?
Koszty ogrzewania rosną z roku na rok. Wiele osób decyduje się na oszczędzanie. Jednak jak robić to z głową i płacić mniej za ogrzewanie? Jest kilka sprawdzonych sposobów o których powinieneś wiedzieć.
1. Odsłanianie grzejników
Wydaje się banalne prawda? Jednak wciąż większość osób nie zdaje sobie sprawy jak dużo ciepła nie przenika przez np. tkaninę rozwieszoną na grzejniku czy kaloryferze. Nawet zasłonięcie grzejnika zasłonami może spowodować, że ciepło będzie gorzej rozchodziło się po pomieszczeniu. Co za tym idzie? Będzie nam zimno, a rachunki pozostaną tak samo wysokie. Warto zdecydować się na krótkie zasłony i w miarę możliwości nie zakrywać niczym kaloryfera czy grzejnika.
2. Montaż ekranu za kaloryferem
Zazwyczaj grzejniki montuje się pod oknami, czyli na ścianach, które nie graniczą z innymi. To miejsce jest zdecydowanie chłodniejsze. Jaki ma to wpływ na ciepło w pomieszczeniu? Otóż część ciepła emitowanego przez kaloryfer w ogóle nie trafia do obiegu, a jest zużywane na ogrzanie ściany. Jak temu zapobiec? Warto pomyśleć o specjalnym ekranie z folią odbijającą promieniowanie cieplne.
ZOBACZ TAKŻE: NIE ŻYJE bohater „Chłopaków do wzięcia”. Pogrążeni w smutku fani żegnają…
3. Otwieraj okna… na oścież
To też może wydawać się absurdalne prawda? W chłodnych porach roku raczej rezygnujemy z otwierania okien na oścież, częściej po prostu je uchylamy i pozostawiamy w ten sposób na dłuższy czas. To ogromny błąd popełniany przez miliony osób. Zasada cyrkulacji (ciepłe powietrze przenosi się w górę, zimne w dół) sprawia, że chłodne powietrze spływa w kierunku grzejnika, ogrzewa się i unosi – prosto w otwarte okno. W ten sposób płacimy tak naprawdę za ogrzewanie tego co jest na zewnątrz.
Jeżeli chcecie wywietrzyć mieszkanie, zróbcie to uprzednio zakręcając grzejniki. Pozostawcie okna otwarte na kilkanaście minut. Potem z powrotem włączcie kaloryfery. Dzięki temu Wasze pomieszczenia będą wywietrzone, świeże a pieniądze za ogrzewanie nie pójdą w błoto.
fot. pixabay