Od jakiegoś czasu w Polsce trwają prace nad wprowadzeniem tzw. dożywotniego świadczenia pieniężnego. Czym się ono charakteryzuje?
Jedni uważają, że jest to zwykłe oszustwo, inni że jest to idealne rozwiązanie dla osób bez dzieci. Czym cechuje się odwrócony kredyt hipoteczny? Oferta jest skierowana do osób starszych, którzy chcą poprawić swoją sytuację materialną. Aby otrzymać odwrócony kredyt hipoteczny trzeba spełnić jednak jeden warunek. Mianowicie trzeba być właścicielem lub współwłaścicielem nieruchomości, która nie może być obciążona żadnymi zobowiązaniami.
ZOBACZ TAKŻE: Pijesz ten alkohol? Niedługo trzeba będzie dopłacić do…
Odwrócony kredyt hipoteczny- co to takiego?
„Założenie odwróconej hipoteki jest takie, że osoby starsze mogą przepisać posiadaną nieruchomość na rzecz tzw. funduszy hipotecznych w zamian za określoną miesięcznie stawkę. Przy tym zachowują możliwość mieszkania w lokalu aż do śmierci” – informuje Dziennik Gazeta Prawna
Kredyt hipoteczny jest więc dożywotnią pożyczką pod zastaw nieruchomości. Wówczas właściciel przekazuje nieruchomość banku ale wciąż jest jego właścicielem. W zamian dostaje określoną kwotę pieniędzy. Po sporządzeniu i podpisaniu umowy z klientem to bank staje się wierzycielem hipoteki ustawowej w księdze wieczystej. W większości przypadków odwrócony kredyt hipoteczny to 50 % wartości nieruchomości w momencie wyceny nieruchomości.
Prace nad wprowadzeniem porządku prawnego instytucji dożywotniego świadczenia pieniężnego rozpoczęły się w 2009 roku, jednak jak na razie na horyzoncie nie widać żadnej ustawy, która miałaby to uchwalić.
źródło: Dziennik Gazeta Prawna
fot. unsplash