Na spotkaniu mieszkańców w Pułtusku Beata Szydło mówi o zjednoczeniu i istocie uczestnictwa Polski w UE.
Premier Beata Szydło otwarcie mówi o istocie uczestnictwa Polski w w UE. Na spotkaniu mieszkańców w Pułtusku skomentowała obecny kryzys Unii – „od wielu miesięcy nie jest rozwiązywany, dlatego że dla wielu polityków europejskich jest wygodny”. Jak dodała, politycy, szczególnie z Europy Zachodniej, zaczynają mówić o Europie wielu prędkości.
„Gdyby się porównywać jeśli chodzi o bezpieczeństwo, o poziom życia, jakość życia, o spokój na ulicach, to bardzo wyraźnie widać: można porównywać spokój na ulicach Polski i spokój na ulicach Francji” – dodała. Według premier sytuacja ekonomiczna i gospodarcza Europy Środkowo-Wschodniej nadaje ton rozwojowi UE.
Szefowa rządu oceniła również, że dla wielu polityków z UE jest zastanawiające, ale „też wielu pewnie się to nie podoba, że Polska jest bezpiecznym, spokojnym państwem, które się rozwija i będzie się rozwijało”. „I mówimy bardzo głośno o tym, co nam się nie podoba w Unii Europejskiej, bo to nie jest tak, że UE składa się z tych państw, które mają przywilej do bycia w niej i tych, którzy muszą cały czas dziękować, że zostali do tego grona wpuszczeni” – mówiła Szydło.
„Myśmy ciężką pracą przez wiele dziesiątków lat to miejsce w UE sobie wywalczyli, i nie pozwolimy się z niej wypchnąć, i nie pozwolimy, aby nasze, polskie, interesy zostały podporządkowane interesom innych” – oświadczyła premier.
Beata Szydło otwarcie mówi o roli Europy Wschodniej: podkreśliła też, że Europa „musi rozumieć, że nie kończą się jej granice na granicach Francji, Niemiec, Włoch, czy Hiszpanii, że Europa Środkowo-Wschodnia jest tą częścią, która w tej chwili ma ogromne znaczenie”. „Ale, aby to było zrozumiane i słyszane, musimy o tym mówić sami i musimy sami walczyć o własne interesy” – dodała.
Istotą polskiej polityki ma być współpraca w UE oraz obrona programu 500+. Zapowiedziała również, że w tym roku rząd będzie się koncentrował na rozwoju gospodarczym, reformie systemu ochrony zdrowia oraz reformie edukacji.
źródło: PAP