Za udział w eksperymencie mają mieć zapłacone zarówno kobiety jak i mężczyźni. Jak odbywa się testowanie żelu antykoncepcyjnego?
Na uniwersytecie stanowym w Kansas powstał środek antykoncepcyjny w żelu, który przeznaczony jest dopiero do testowania. Żel NES/T finasuje organizacja pozarządowa, która poszukuje 420 par chętnych używać tego preparatu przez około dwa lata.
Jak działa żel?
Przeźroczysta substancja ma być wmasowywana w ramiona mężczyzny co dwa dni. Hormonalny środek przez skórę przedostanie się do krwioobiegu i zacznie wpływać na produkcję plemników. Szacuje się, że żel ma skuteczność na poziomie 90 proc.
Mężczyźni będą wmasowywać żel przez 12 tygodni by zaobserwować ewentualne skutki uboczne. Jeżeli w tym czasie poziom plemników nie obniży się, ta część testu przedłużona będzie o kolejne 16 tygodni.
Następnie para przejdzie 24 tygodniowy okres obserwacji. Zakłada się, że wpływ żelu jest odwracalny w 2 do 4 miesiące.
Preparat składa się z dwóch kluczowych składników. Pierwszy to Nestorone, lek progestagenowy (żeńskie hormony sterydowe) stosowany w kontroli urodzeń i leczeniu endometriozy, a drugi to męski hormon testosteron. Pierwszy blokuje funkcje testosteronu, powstrzymując jądra przed produkcją plemników. Drugi służy do uzupełnienia naturalnego poziomu tego hormonu i zapobiega reakcjom ubocznym.
Zgodnie z prognozą badania na temat żelu oraz jego wniki powinny zostać opublikowane w 2022 roku.
ZOBACZ TEŻ:Dobra wiadomość! Kawa zmniejsza RYZYKO…
Za udział w eksperymencie i ponoszone ryzyko (nie tylko ciąży) kobiety dostaną (1140 dolarów, ok 4,4 tys. zł), a mężczyźni (2985 dolarów, ok. 11,2 tys. zł).
Źródło:focus.pl/pixabay