Naczelna Rada Adwokacka zaskarżyła do Trybunału Konstytucyjnego tzw. ustawę inwigilacyjną, mając wątpliwości szczególnie wobec działań tajnych służb.
Samorząd adwokacki zaskarżył styczniową nowelizację ustaw o: Policji, Straży Granicznej, kontroli skarbowej, Żandarmerii Wojskowej, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz Agencji Wywiadu, Służbie Kontrwywiadu Wojskowego oraz Służbie Wywiadu Wojskowego, Centralnym Biurze Antykorupcyjnym. W swoim wniosku adwokatura wnosi o uznanie za niekonstytucyjne zapisy noweli odnoszące się do gromadzenia, rejestrowania, kwalifikowania i niszczenia informacji objętych tajemnicą obrończą i adwokacką.
NRA jest przekonana, że powyższe zapisy są niezgodne z zapisami konstytucji o tym, że „władze publiczne nie mogą pozyskiwać, gromadzić i udostępniać innych informacji o obywatelach niż niezbędne w demokratycznym państwie prawnym” oraz że „każdym przeciw komu prowadzone jest postępowanie karne, ma prawo do obrony we wszystkich stadiach postępowania”.
„Wiarygodność wykonywania zawodu adwokata opiera się w znacznym stopniu na możliwości zachowania tajemnicy co do tych informacji” – napisali adwokaci w uzasadnieniu do TK.
Zaskarżona właśnie nowela została przygotowana przez posłów PiS, a Sejm uchwalił ją 15 stycznie przy sprzeciwie całej opozycji. Senat przyjął ją bez poprawek, a prezydent Andrzej Duda podpisał ją 3 lutego.
BR