Zbliża się Święto Zmarłych, a więc czas, gdy odwiedzamy groby bliskich. Często jednak po wizycie na cmentarzu odczuwamy ból głowy. Co może być tego powodem?
Dla osób, które niedawno straciły kogoś bliskiego, już same odwiedziny są trudnym przeżyciem. Innych może męczyć tłok panujący w tym czasie na nekropoliach. Dodatkowo do bólu głowy, mogą się przyczynić substancje, jakie wydzielają się na cmentarzach!
…czy zdarzyło Wam się odczuwać bóle głowy po przebywaniu w pomieszczeniu, w którym paliły się świeczki zapachowe? A może odwiedzając groby na 1 listopada dostajecie chrypki, duszności, kaszlu lub zwyczajnie kiepsko się tam czujecie?
– pyta chemiczka Sylwia Panek.
Specjalistka wyjaśniła, że w czasie Święta Zmarłych na polskich cmentarzach jest duże nasycenie toksycznych substancji wydzielanych w czasie spalania świec:
Ponieważ większość dostępnych w sklepach świec to 🕯swiece parafinowe (parafina otrzymywana jest z ropy naftowej). Spala się ona uwalniając do powietrza substancje, które je zanieczyszczają, między innymi
❌TOLUEN i BENZEN.
Spalają się też dodane substancje zapachowe (zazwyczaj syntetyczne), barwniki i knot, który jeśli jest bawełniany to ok, ale w sprzedaży są też knoty z rdzeniem, w których znajdują się szkodliwe metale jak ołów czy cyna.
Te właśnie substancje mogą powodować bóle głosy czy dolegliwości ze strony gardła. Chemiczka zaleca, by kupować „świece z wosku pszczelego, sojowe lub rzepakowe”. Dodatkowo, starajmy się nie przesiadywać długo na cmentarzu w czasie świąt. A już szczególnie nie powinniśmy zabierać tam małych dzieci, których organizmy są znacznie wrażliwsze na szkodliwe substancje.
Co się dzieje z Joanną Koroniewską?! „Niech markery nowotworowe zrobi”!
Wyświetl ten post na Instagramie