Parlament Węgier przyjął nowelizację ustawy o administracji socjalnej, z której wynika, że świadczenia przysługujące osobom ubiegającym się o azyl zostaną stopniowo obcięte.
Jak informuje portal wPolityce.pl, nowe prawo znosi instytucję umowy integracyjnej, w której azylant zobowiązywał się do spełnienia konkretnych warunków, w zamian za co przez 2 lata miał prawo do wsparcia integracyjnego.
W związku z tym osoby, które są objęte ochroną międzynarodową, czyli między innymi uchodźcy, otrzymają niższe wsparcie integracyjne, jednak i tak będzie ono wyższe od świadczeń socjalnych przysługujących obywatelom węgierskim. Ponadto imigranci zamiast obecnych dwóch miesięcy będą mieli prawo do przebywania w ośrodkach przyjmujących tylko przez miesiąc. Wprowadzone zostanie zmiana przepisów dotyczących ubiegania się zezwolenia na pobyt. Poza tym będzie można zatrzymać osobę przejętą przez władze na Węgrzech na mocy porozumienia dublińskiego, jeśli w państwie przekazującym osoba ubiegała się o azyl, a na Węgrzech nie.
Może cała Europa powinna brać przykład z Węgier?
Katarzyna B.