Co z bezrobociem? Są najnowsze dane w tej sprawie! Jest źle?
Szacowana stopa bezrobocia w lutym br. wyniosła 6,6%, co oznacza, że miesiąc do miesiąca zwiększyła się o 0,1 punktu proc., a rok do roku o 1,1 punktu proc.
W żadnym województwie bezrobocie nie przekroczyło 11%. Najniższa stopa bezrobocia jest w woj. wielkopolskim (4%), a najwyższa – w warmińsko-mazurskim (10,7%).
Liczba bezrobotnych wyniosła 1 100,6 tys. osób.
– Wzrost osób bezrobotnych w lutym br. był 4-krotnie mniejszy niż w styczniu br. – w lutym liczba bezrobotnych zwiększyła się o nieco ponad 10 tys. osób, podczas gdy w styczniu wzrost wyniósł prawie 44 tys. Ponadto zarówno w styczniu jak i w lutym zwiększyła się liczba miejsc aktywizacji zawodowej. W obu miesiącach przekraczała ona 100 tysięcy, czyli była o ok. 20 tys. wyższa niż w listopadzie, czy grudniu ubiegłego roku – powiedziała wiceminister Iwona Michałek.
Zobacz także: Wraca ŚNIEŻNA zima! Będzie DUŻE ochłodzenie!
Jak na rynek pracy oddziałuje pandemia? Czy jest tak źle, jak powszechnie się przyjmuje? A może wręcz przeciwnie? Jakie jest zdanie rządu?
– Minął rok o wybuchu pandemii. 4 marca 2020 r. odnotowaliśmy w Polsce pierwszy przypadek zakażenia wirusem SARS-CoV-2. Od tamtej pory wprowadziliśmy instrumenty mające na celu uratowanie jak najwięcej miejsc pracy. Dzięki formom wsparcia jakie kierujemy do polskich przedsiębiorców od początku pandemii COVID-19 uchroniliśmy 6,9 mln miejsc pracy. Według danych Eurostat jesteśmy na pierwszym miejscu wśród krajów Unii Europejskiej z najniższą stopą bezrobocia. W styczniu br. stopa bezrobocia w Polsce wyniosła 3,1%, podczas, gdy w UE 7,3%, a w strefie EURO – 8,1% – dodała wiceminister Iwona Michałek.
Jak widać, sytuacja jest dość stabilna. Można z optymizmem patrzeć w przyszłość.
Zobacz także: Są PIENIĄDZE na pomoc potrzebującym! Jak je zdobyć?
Fot. Pixabay
Źródło: Ministerstwo Rozwoju