W ramach dekomunizacji i ustawy o zakazie propagowania komunizmu, nazwy kojarzące się z PRL’em należy zmienić. I tak też stało się w gminie Kruklanki, gdzie jedna z ulic nosiła nazwę „22 lipca”.
Jak wiemy, 22 lipca w PRL’u obchodzone było Święto Odrodzenia Narodowego upamiętniające ogłoszenie Manifestu Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego (w rzeczywistości zatwierdzonego przez Stalina).
W związku z tym, także radni gminy Kruklanki podjęli działania na rzecz dekomunizacji, z tym że w wariancie ekonomicznym. Aby zaoszczędzić kosztów i zamieszania zmienili nazwę, na taką samą, jak poprzednio. Bartłomiej Kłoczko, wójt gminy Kruklanki stwierdził:
Od 27 lat nikt tego święta nie obchodzi. Data ta już z niczym się nie kojarzy, szczególnie dla młodego pokolenia.
Zgodnie z tym stanowiskiem, nazwę zmieniono z 22 lipca na 22 lipca, dodatkowo argumentując, że w kościele katolickim jest to także dzień Marii Magdaleny.
Tymczasem wojewoda warmińsko – mazurski uchylił uchwałę rady gminy, uzasadniając, że nie można zmienić nazwy 22 lipca na 22 lipca.
Podobno mieszkańcy są niepocieszeni i czekają na przywrócenie starej – nowej nazwy. Nam także podoba się inicjatywa gminy Kruklanki. Dzięki niej słowo „zmiana” nabiera nowego znaczenia!
fot. google