Dlaczego koronawirus jest tak groźny dla seniorów? Poznaj odpowiedź geriatry!

Dlaczego koronawirus jest tak groźny dla seniorów? Poznaj odpowiedź geriatry!

 

 

 

Dlaczego koronawirus jest tak groźny dla seniorów? Na pytanie odpowiada geriatra. 

Koronawirus z Wuhan oznaczony skrótem SARS-CoV-2 wywołuje chorobę COVID-19. W Europie lawinowo rośnie liczba zachorowań. Dziś Ministerstwo Zdrowia podało w mediach społecznościowych najnowszy bilans zarażonych.

 

 

 

 

Mamy 28 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, potwierdzonych pozytywnym wynikiem testów laboratoryjnych. Potwierdzone przypadki dotyczą: 7 osób z woj. kujawsko-pomorskiego, 6 osób z woj. pomorskiego, 3 osób z woj. mazowieckiego, 3 osób z woj. lubelskiego, 3 osób z woj. śląskiego, 2 osób z woj. małopolskiego, 2 osób z woj. warmińsko-mazurskiego, 1 osoby z woj. opolskiego, 1 osoby z woj. zachodniopomorskiego. Pacjenci są w stanie stabilnym – ta informacja pojawiła się na oficjalnym Facebooku Ministerstwa Zdrowia.

 

 

 

Ministerstwo poinformowało również o kolejnym, piątym już z rzędu przypadku śmiertelnym. Z powodu koronawirusa zmarł 57-letni pacjent. W oświadczeniu dodano, że mężczyzna borykał się z chorobami współistniejącymi.

 

 

 

Koronawirus w szczególności zagraża osobom starszym. Z czego to wynika? Na to pytanie odpowiedział specjalista, lekarz geriatrii, dr Jarosław Derejczyk.

 

 

W miarę jak rozpoczyna się proces starzenia, pojawia się naturalne osłabienie układu odpornościowego. Choć o tym zapominamy, a czasem wypieramy tę myśl, okres początku procesu starzenia, nazywany okresem przedstarczym, to 55. rok życia(…)obserwowany jest też powolny wzrost podatności na choroby zakaźne i zmieniająca się odpowiedź układu immunologicznego na nowe infekcje. Osoby w zaawansowanym wieku często nie mają tak silnej gorączki jak ludzie młodzi. Większa podatność wynika ze słabszej sprawności immunologicznej, a większa liczba powikłań z mniejszej rezerwy organizmu związanej z obecnością chorób przewlekłych (cukrzycy, chorób serca i płuc), która to rezerwa jest potrzebna do przejścia przez silny odczyń zapalny, jaki towarzyszy chorobie.

 

 

 

Lekarz zaleca, by osoby w podeszłym wieku pod żadnym pozorem nie wychodziły do przestrzeni publicznej. Warto więc włączyć się do akcji #zostanwdomu! 

 

 

 

Z dużym prawdopodobieństwem tę przestrzeń prędzej czy później opanuje koronawirus, który będzie szukał płuc seniorów. Ryzyko, że doprowadzi do śmierci osoby starszej po 75. roku życia, jest na tyle wysokie, iż warto pozostawać w domach – przekonuje specjalista, lekarz Jarosław Derejczyk.

 

 

Sprawdź również: Były pracownik domu opieki skazany na karę śmierci! 30-latek przyznał się do zabicia (…)!

Zdjęcie: Pixabay

Źródło: Medonet

Komentarze