Będą bardzo duże zmiany w pomocy społecznej. Wyjaśniamy, na co możemy liczyć.
Nastąpi powiększenie kwoty dodatku do wynagrodzenia pracowników socjalnych. To jednak niejedyne zmiany. Co jeszcze wprowadzą przepisy ustawy?
Nowelizacja ustawy o pomocy społecznej ma być odpowiedzią na postulaty podmiotów, które realizują zadania z zakresu pomocy społecznej.
– Z uwagą przysłuchujemy się głosom różnych środowisk, analizujemy ich postulaty i robimy co w naszej mocy, by poprawiać ich sytuację. Przyjęta przez Sejm nowelizacja ustawy o pomocy społecznej to dobry przykład – powiedziała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.
Zobacz także: Podano WAŻNE dane w sprawie PRAWA JAZDY! Chodzi o…
Wzrośnie kwota wynagrodzenia pracownika socjalnego. Ustalono też ścieżkę awansu zawodowego dla takich pracowników. Nie będzie także opłat za usługi w ośrodkach wsparcia dla osób z zaburzeniami psychicznymi.
Zmiany dotyczą również zasiłku okresowego.
– Po zmianie zasiłek będzie ustalany do wysokości różnicy między kryterium dochodowym osoby samotnie gospodarującej a jej dochodem, z tym że miesięczna kwota zasiłku nie może być wyższa niż kwota kryterium dochodowego na osobę w rodzinie. Dzięki temu rozwiązaniu wysokość maksymalna zasiłku okresowego będzie zmieniać się każdorazowo wraz ze zmianą kryteriów dochodowych, co pozytywnie wpłynie na sytuację osób pobierających to świadczenie – podało MRiPS.
Obecnie wysokość kryterium dochodowego na osobę to 528 zł.
Zobacz także: Ilona Felicjańska W MOCNYCH słowach o życiu! SZOKUJĄCE oświadczenie!
Fot. Pixabay
Źródło: MRiPS