Dziś ANDRZEJKI. Zgadnij ILU Andrzejów mieszka w Polsce?

Andrzejki to popularne święto i okazja do zabawy.

Przypadają na noc z 29 na 30 listopada, tj. w wigilię imienin Andrzeja. Dawniej w Andrzejki przede wszystkim organizowano wróżby dla panien na wydaniu. Kobiety miały dowiedzieć się czy wyjdzie za mąż oraz jak wygląda jej przyszły ukochany.

Pomóc temu miało na przykład lanie wosku (aby zobaczyć, jak wygląda przyszły mąż), ustawianie od ściany do progu butów (aby przekonać się, która z panien pierwsza znajdzie wybranka serca), kładzenie na ławie placków posmarowanych tłuszczem (ta dziewczyna, której placek został najpierw zjedzony, jako pierwsza miała wyjść za mąż) itp.

Współcześnie Andrzejki to okazja do organizacji różnego typu imprez i wieczorów tanecznych. A popularność tego święta jest jak najbardziej uzasadniona. Bo jak podaje Ministerstwo Cyfryzacji Andrzej jest jednym z najpopularniejszych imion w Polsce!

Według danych z bazy PESEL wśród męskich imion na pierwszym miejscu jest Piotr – 700 289 osób, na drugim Krzysztof – 659 470 i na trzecim właśnie Andrzej. To imię nosi aż 578 355 Polaków. Na kolejnych miejscach znajduje się Tomasz (541 283), Jan (516 599) i Paweł (512 682).

Samo imię Andrzej pochodzi z języka greckiego i oznacza „dzielny, mężny”. To znaczenie znajduje też odzwierciedlenie w polskim przysłowiu:

„Święty Andrzej wróży szczęście i szybkie zamęście”

Co ciekawe, mamy także damski odpowiednik tego imienia. I jest to Andrzeja. Takie imię nosi jednak jedynie 46 kobiet w Polsce.

Zobacz też: Znamy najpopularniejsze IMIONA w Polsce! Sprawdź, CZY Twoje jest w TOP 20?!

 

fot. gitshop.pl

Komentarze