Z nowego raportu „Koszty wychowania dzieci w Polsce w 2016″ opublikowanego przez Centrum im. Adama Smitha, wynika, że nadmierny fiskalizm utrudnia życie polskim rodzinom i negatywnie wpływa na poziom kosztów związanych z wychowywaniem dzieci.
Jak informuje smith.pl, autorzy raportu krytycznie oceniają przede wszystkim wysoki poziom podatku od towarów i usług. Eksperci Centrum szacują, że koszt wychowania jednego dziecka w Polsce do osiągnięcia 18 roku życia wynosi od 176 tysięcy do 190 tysięcy złotych, dwójki dzieci od 317 tysięcy do 342 tysięcy złotych, trójki od 422 tysięcy do 427 tysięcy złotych, a dla rodziny z czwórką dzieci od ok. 528 tysięcy do 553 tysięcy złotych.
Jak podaje CAS, obecnie stawka VAT jest w Polsce wyższa niż średnia unijna.
„Dla 95 procent polskich podatników 23-procentowa stawka VAT jest większym obciążeniem niż 19-procentowa stawka od dochodów osobistych” – czytamy w raporcie.
Zdaniem ekspertów CAS, to właśnie rodziny z dziećmi są najbardziej wrażliwe na efekty wysokiego podatku VAT. Za przykład podają podniesienie z 7 do 23 procent stawki na niektóre produkty dziecięce – w efekcie koszty utrzymania dziecka wzrosły aż o 1,5 procent.
W raporcie zwrócono również uwagę m.in. na kwestię ulg podatkowych, które powinny być kierowane na rodziny z dziećmi.
Anna Gołębicka, ekspert Centrum im. Adama Smitha, podkreśla, że „W Polsce na dzieci wydatkujemy wciąż do 30% budżetów rodzinnych, więc są to niebagatelne środki, o które zabiegają gracze rynku produktów dla dzieci”.
Dlatego w ramach polityki prorodzinnej należy przede wszystkim obniżyć podatki, a nie płacić zasiłki.
BR