Zanieczyszczenie środowiska, chemikalia w żywności czy kosmetykach mogą dodatkowo obciążać nasz organizm. Jednak zdrowy styl życia i wspieranie funkcji oczyszczających organizmu może pomóc nam w zniwelowaniu wpływu tych negatywnych czynników. Choć oczyszczanie organizmu to popularny i modny termin, nie zawsze to, co się za nim kryje, będzie dla nas zdrowe.
Oczyszczanie organizmu
Organizm ma daleko idącą zdolność samoregeneracji, funkcję tę pełni wątroba. Okresowy detoks to popularny termin i chętnie stosowany zabieg. Zazwyczaj jednak opiera się na wprowadzaniu drastycznych i niewłaściwie zbilansowanych diet, które paradoksalnie mogą nam jeszcze bardziej zaszkodzić.
W internecie można znaleźć wiele porad dotyczących oczyszczania organizmu. Często zachęcają do radykalnych kroków, np. głodówek, picia warzywno-owocowych soków czy wybiórczego jedzenia. Choć podjęcie tych kroków może być dla niektórych osób korzystne, tak ważną decyzję zawsze warto omówić z lekarzem czy dietetykiem klinicznym. Specjaliści na podstawie naszego aktualnego stanu zdrowia będą w stanie powiedzieć, czy jakikolwiek detoks w tym momencie będzie dla nas korzystny.
Detoks każdego dnia
Oczywiście, najlepiej na co dzień zwracać uwagę na to, w jakim środowisku przebywamy, co jemy i jakich kosmetyków używamy. Nie jesteśmy jednak w stanie uniknąć wszelkich zanieczyszczeń i niezdrowych dla organizmu związków, stąd decyzja o detoksie.
Jednak bardzo często wprowadzenie jednorazowych postów czy głodówek jest łatwiejsze niż prowadzenie na co dzień zdrowego stylu życia. Tymczasem regularna aktywność fizyczna, dobrze zbilansowana dieta i wystarczająca ilość snu są znacząco ważniejsze, ponieważ to głównie one wpływają na nasz ogólny stan zdrowia.
Zdrowy styl życia to podstawa
Wprowadzenie większej ilości warzyw i owoców, sięganie po mięso i nabiał od lokalnych dostawców i wprowadzenie do diety produktów ekologicznych pomoże organizmowi w procesie oczyszczania i regeneracji.
Z pewnością warto również zrezygnować z cukru – również tego, który jest dodawany do wielu rodzajów produktów np. sosów, soków, słonych przekąsek, dań typu fast food. Już kilka dni wystarczą, by zaobserwować poprawę samopoczucia. Jednak organizm, któremu regularnie dostarczaliśmy wraz z jedzeniem i piciem dużą liczbę cukru, mógł się od niego w pewien sposób uzależnić.
Dlatego w trakcie pierwszych dni możemy obserwować pogorszenie samopoczucia, bóle głowy, bezsenność czy rozdrażnienie. Objawy te jednak miną a w trakcie ich ewentualnego występowania warto pamiętać o piciu większej ilości wody.
Drastyczne głodówki i diety często mają na celu nie tyle oczyszczenie organizmu, ile doprowadzenie do szybkiego spadku wagi ciała. Przed wprowadzeniem jakichkolwiek większych zmian w diecie, warto skonsultować się wcześniej ze specjalistą. Wybiórczość pokarmowa i np. gwałtowne zmniejszenie liczby węglowodanów mogą być niekorzystne np. dla osób z chorobami tarczycy. Warto pamiętać, że drastyczne głodówki i posty mogą przyczynić się do wzrostu poziomu kortyzolu, osłabienia pracy nadnerczy i spadku ogólnej kondycji organizmu.
ARTYKUŁ SPONSOROWANY