Maj to miesiąc, w którym obserwuje się aktywność komarów. Tymczasem obecnie mówimy o ich braku. Jaka jest tego przyczyna?
W tym roku komarów w Polsce jest zdecydowanie mniej aniżeli było ich jeszcze w zeszłym roku. Można wręcz powiedzieć, że aktualnie mówimy o ich deficycie. Oczywiście nikt nie będzie z tego powodu płakał, jednak taki stan rzeczy dla naszego klimatu jest dosyć niespotykany.
„Nie, to nie jest złudzenie. Komarów w Polsce faktycznie jest w tym momencie mniej niż w tym samym okresie w poprzednich latach. Wpływ na to ma bezśnieżna zima, niski poziom rzek oraz wiosenna susza. Samice najpopularniejszego gatunku komara w Polsce, czyli Culex pipiens składają jaja w płytkich zbiornikach wody stojącej” – tłumaczy Ewa Sady z SGGW w Warszawie.
Do procesu rozmnażania komarów idealnie nadają się kałuże i zastoiny wody na polach, które powstają w wyniku topnienia śniegu oraz wczesnowiosennych opadów deszczu. Takich w tym roku nie było.
„Samice kolejnego nielubianego gatunku komara, doskwiera pastwiskowego składają jaja w miejscach w pobliżu wody, tam gdzie teren zostanie zalany w wyniku wiosennego podwyższenia stanu wód w rzekach lub strumieniach” – dodaje dr Sady.
Zima bez śniegu spowodowała, że ten nie stopniał na łąkach i pastwiskach, co pozbawiło samice miejsc gdzie mogą złożyć jaja. O resztę zadbała susza. Wysychające tereny podmokłe i bagienne oraz niski stan wód w rzekach uniemożliwiły wykluwanie komarów na ich brzegach.
Jak brak komarów wpływa na przyrodę?
W życiu zwierząt zostaje zakłócony element łańcucha pokarmowego. Wiele gatunków ptaków żywi się bowiem komarami.
Są one istotnym elementem diety jaskółek: dymówki, oknówki i piaskówki, które w Polsce objęte są ochroną, jak i jeżyków, jaskółek, a także niektórych chrząszczy i ważek.
ZOBACZ TEŻ:Po wybuchu pandemii ZAGINĘŁY tysiące polskich dzieci! „Nie ma z nimi kontaktu”…
Jeżeli komary zniknęłyby zupełnie, to gatunki, które się nimi żywią musiałyby znaleźć inne źródło pożywienia np. z rzędu muchówek. Wtedy nie wpłynie to negatywnie na inne organizmy żywe.
Źródło:techwp/pixabay