Większość gabinetów stomatologicznych jest obecnie zamknięta. Co więc robić, gdy boli nas ząb?
Obecnie dentyści nie mają zakazu działania, ale wielu z nich i tak zamknęło swoje gabinety. Na szczęście część gabinetów stomatologicznych jest otwarta i w razie pilnej potrzeby można się do nich zgłosić.
Zęby w czasach epidemii
Na początek warto przypomnieć, że w okresie ryzyka zarażenia Covid-19, szczególnie powinniśmy dbać o higienę jamy ustnej.
Podstawowe zasady podaje Polskie Towarzystwo Stomatologiczne. Należy stosować się do kilku zaleceń:
„Przed przystąpieniem do codziennej higieny jamy ustnej umyj ręce ciepłą wodą i mydłem co najmniej przez 20 sekund, zdezynfekuj dłonie.
Nigdy nie dziel się szczoteczką do zębów z innymi.
Szczoteczki domowników przechowuj oddzielone od siebie, czyli tak aby nie stykały się podczas przechowywania ich w łazience.
Upewnij się, że szczoteczki przechowywane są z dala od toalety. Badania donoszą,że wirus może przenosić się drogą fekalną, dlatego zamknij pokrywę wc przed spłukaniem. Unikniesz w ten sposób unoszenia się cząsteczek wody z wnętrza toalety, która może być potencjalnie skażona.
Regularnie wymieniaj szczoteczki do zębów lub ich główki (przynajmniej co 3 miesiące lub częściej, jeśli włosie się zużyje). Jeśli podejrzewasz, że masz lub miałeś koronawirusa wymień szczotkę na nową natychmiast; zaleca się wymianę szczoteczki po każdej przebytej infekcji.
Szczotkuj zęby w ciągu dnia i przed snem, czyść także przestrzenie międzyzębowe używając nitki dentystycznej np. na widełkach lub stosuj szczotki miedzyzębowe na specjalnych trzymadełkach. Jedno opakowanie nici dentystycznej powinno przynależeć do jednej osoby.
Do codziennej higieny jamy ustnej stosuj delikatne płukanki na bazie olejków eterycznych lub z cyklodekstryną, wykazującą działanie przeciwwirusowe. Płucz jamę ustną maksymalnie dwa razy dziennie.
Szczoteczkę możesz zdezynfekować: wrzątkiem, płynem do płukania jamy ustnej, 1% roztworem wody utlenionej lub zastosować specjalne urządzenie dedykowane dezynfekcji szczotek.
Po codziennej higienie jamy ustnej opłucz szczoteczkę ciepłą wodą, otrzep końcówkę szczotki i pozostaw do wyschnięcia. Pamiętaj, żeby nie wycierać włosia szczoteczki w ręcznik, którego używasz do wycierania dłoni.
Przechowuj szczoteczki na sucho, z dala od toalety, ale także w pewnej odległości od umywalki tak aby spray wodny nie osiadał na szczotce. Jeśli masz możliwość umieść suchą szczoteczkę w zamykanej szafce.
Pamiętaj o higienie języka. Możesz użyć specjalnej skrobaczki do języka lub po prostu wyczyścić język miękką szczoteczką i wodą.
Ruchome protezy, aparaty ortodontyczne (akrylowe, nakładki ortodontyczne) oraz szyny dokładnie umyj miękką szczoteczką oraz ciepłą wodą z dodatkiem środka czyszczącego (np. płynu do mycia naczyń lub preparatu do pielęgnacji protez). Nie zalewaj ich wrzątkiem i nie szoruj twardą szczoteczką. Przechowuj w suchym miejscu z daleka od toalety.
Regularnie czyść i dezynfekuj łazienkę.
Pamiętaj o zdrowej, zbilansowanej diecie.
Unikaj używek, szczególnie ważne – ogranicz palenie papierosów.
Pij dużo wody.”*
>>>Doda wygląda jak po „chemii”. Wszystko przez…
Gdy boli ząb
Jednak, gdy boli nas ząb, gdy nasza twarz jest spuchnięta, pilnie szukamy stomatologa. Zastanawiamy się, czy w dobie koronowirusa można iść do dentysty?
Lista działających gabinetów została stworzona właśnie na stronie Towarzystwa. Jest ona zabudowana w formie mapy – należy powiększyć szukany obszar i kliknąć w daną lokalizację. Pokażą nam się wtedy nazwa i dane kontaktowe danego gabinetu.
Lepiej jednak do dentysty nie iść w „ciemno” tylko wcześniej upewnić się, czy gabinet jest otwarty i na jakich zasadach obecnie pracuje i przyjmuje pacjentów.
Lista działających gabinetów stomatologicznych dostępna jest TUTAJ
>>>Wybrał się do lasu. Musi odbyć kwarantannę, bo…
cyt. pts.net.pl
fot. pixabay