Liczba 13 zawsze wbudzała sensacje. Szacuje się, że jedna osoba na dziesięć cierpi na chorobę zwaną triskaidekafobia. Jest to paniczny lęk przed tą liczbą. Znamy wyniki badań dlaczego 13 jest pechowa!
Jeden z badaczy doktor Thomas Fernsler z Uniwersytetu w Pensylwanii uważany jest za eksperta w tej dziedzinie. Jego zdaniem na strach przed liczbą 13 cierpiało wiele znanych postaci z historii. M.in. Napoleon Bonaparte, Herbert Hoover, Mark Twain czy Richard Wagner wprost bali się tej liczby.
O uprzedzenie do liczby 13 obwinia się Ostatnią Wieczerzę. Trzynastym biesiadnikiem był przecież Judasz Iskariota. Nawet dzisiaj posadzenie przy stole trzynastu osób uważa się za pechowe. Co ciekawe, w słynnym hotelu Savoy posunięto się nawet do tego, że przy stole z 13 gośćmi sadza się dużego czarnego z drewna. Wszystko to po to, aby trzynastka nie przyniosła pecha!
Ale czy to Ostatnia Wieczerza zapoczątkowała lęk przed tą liczbą? Inne źródła podają zupełnie odmienne wyjaśnienie. Ich zdaniem ten zabobon wziął się od starożytnych Egipcjan. Funkcjonowała w ichniejszej religii drabina, która wiodła dusze do wieczności. I to ona miała mieć 13 stopni.
ZOBACZ TEŻ: Astronauci WIDZIELI UFO? Szokujące RAPORTY!
Lęk przed liczbą 13 nie wykazuje oznak zaniku. Każdy, kto skorzysta z windy w budynku Canary Wharf stwierdzi, że nie istnieje 13 piętro! Przyciski w tajemniczy sposób przeskakują z 12 na 14. Niektórzy też w swoich teoriach idą dalej. Są też i tacy dla których wszystko musi się sprowadzać do tej liczby. Na przykład Apollo 13 został wystrzelony 11 kwietnia 1970 (1+1+4+7+0=13) z platformy 39 (3×13) o godzinie 13:13. A wybuch Apollo 13 nastąpił 13 kwietnia.
Zła nowina dla wszystkich, którzy wierzą w „piątek trzynastego”! Istnieje niepodważalny fakt, że trzynasty dzień miesiąca przypada znacznie częściej w piątek niż w inny dzień tygodnia. Twierdzenie to udowodnił matematyk S. R. Baxter, gdy miał … 13 lat. Jak widać, dla niektórych liczba 13 nadal będzie wzbudzała sensację, a dla pozostałych będzie tylko jednym wielkim zabobonem.
Źródło: R. Matthews, N. Smith, Łatwe odpowiedzi na trudne pytania, Warszawa 2003.