Te leki, a przynajmniej niektóre z nich z pewnością każdy z nas ma w swojej domowej apteczce. Dowiedz się, jak zmiena się twój mózg, gdy je przyjmujesz.
Niestety niektóre leki wpływają na naszą świadomość i przysadkę mózgową. Niektóre bardzo otępiają i stanowią swoiste zagrożenie dla zdrowia. Po ich długotrwałym zażywaniu możemy już nie być tymi samymi osobami.
Otępienie zmniejsza nasze zdolności poznawcze oraz umiejętność uczenia się, a bez tego nie możemy sprawnie funkcjonować. Z tego powodu warto chronić naszą pamięć i dbać o stan umysłu.
Oto leki, które powodują zaburzenia w funkcjonowaniu pamięci:
1.Antybiotyki. Zabijają dobre bakterie i zaburzają pracę jelit, a przy tym mają bezpośredni wpływ na funkcjonowanie mózgu.
Serotonina jest jednym z najważniejszych neuroprzekaźników mózgu, a jej niedobór powiązany jest z depresją, migreną oraz innymi chorobami neurologicznymi.
2.Leki przeciwhistaminowe. Zmieniają funkcje mózgu przez zahamowanie wydzielania acetylocholiny, czyli głównego neuroprzekaźnika nauki i pamięci. Obniżony poziom acetylocholiny powoduje otępienie, utratę pamięci, halucynacje.
3.Leki nasenne. Środki nasenne powodują utratę pamięci, ponieważ osłabiają aktywność mózgu w najważniejszych jego obszarach, w tym tych odpowiedzialnych za naukę i pamięć.
4.Statyny. Stosuje się je głównie w obniżaniu wysokiego poziomu cholesterolu. Te leki wpływają również na niższą zawartość cholesterolu w mózgu, co z kolei przekłada się na jego zdolność do prawidłowego funkcjonowania.
5.Neuroleptyki hamują receptory dopaminy w mózgu, które są odpowiedzialne za przekazywanie sygnałów. Te leki przeznaczone są dla osób cierpiących na schizofrenię i chorobę afektywną dwubiegunową. Powodują „kurczenie się” szarych komórek. Ich głównym skutkiem ubocznym jest otępienie.
6.Leki na nadciśnienie. Stosowane są w leczeniu nadciśnienia tętniczego. Te środki wpływają na wiadomości odbierane w mózgu przez działanie epinefryny i norepinefryny, które wywołują utratę pamięci.
7.Leki antykoncepcyjne i przeciwlękowe. Leki przeciwdepresyjne blokują działanie serotoniny i norepinefryny w mózgu, a to prowadzi do zaburzeń pamięci. Leki przeciwlękowe osłabiają aktywność mózgu związaną z pamięcią krótko i długoterminową.
8.Środki przeciwbólowe. Blokują dopływ sygnałów do ośrodkowego układu nerwowego i zmniejszają reakcje na bodźce bólowe. To spowolnienie reakcji mózgu hamuje jego funkcjonowanie, w tym uczenie się i zapamiętywanie.
Źródło:5minutdlazdrowia/pixabay