W dzisiejszych czasach pogorszona kondycja płuc nie dotyczy tylko nałogowych palaczy, ale już wszystkich ludzi. Dzieje się tak za sprawą smogu, który przedostaje się do naszych płuc niemal codziennie. To zjawisko jest szczególnie niebezpieczne w okresie jesienno-zimowym.
Dlatego obecnie powinniśmy zwracać uwagę na zdrowie i kondycję naszych płuc oraz sygnały, jakie nam wysyłają.
Długotrwałe lekceważenie niektórych z objawów może być błędem, za który możemy zapłacić najwyższą cenę.
Z każdym wdechem wciągamy do płuc około 0,5 l powietrza, a niestety stężenie i zanieczyszczenie powietrza w Polsce jest ogromne. W momencie, kiedy dostarczamy naszym płucom szkodliwych substancji toksycznych podczas palenia papierów także wtedy wołają one o pomoc.
Jak to robią? Czynią to w postaci objawiających się symptomów w twoim organizmie! Należą do nich:
1.Ból pleców, ramion, a nawet klatki piersiowej. Takie objawy mogą być nawet objawem raka płuc. Warto jednak dodać, że jeśli zostanie wykryty w początkowej fazie rozwoju, jest bardzo prawdopodobne, że uda się go całkowicie zwalczyć.
2. Duszności. Są najczęściej spowodowane chorobami serca lub płuc. Jeśli doświadczasz duszności, warto rozważyć zmianę miejsca, w którym spędzasz większą część czasu lub nawet zmianę miejsca zamieszkania. Jeśli duszności są długotrwałe i nie ustępują, należy wybrać się do lekarza.
3. Kaszel. Warto wiedzieć jak odróżnić zwykły kaszel wynikający z przeziębienia od tzw. kaszlu „palacza”. Ostry, nieustający kaszel, któremu może, ale nie musi towarzyszyć krwawienie z jamy ustnej, może być objawem raka płuc.
4.Spadek energii. Niekiedy, gdy bardzo często czujesz się zmęczony, a do tego dochodzi utrata apetytu, może to oznaczać problemy z płucami.
5. Żółta skóra i oczy. Te objawy mogą oznaczać problemy z wątrobą oraz z pogorszoną kondycją płuc.
ZOBACZ TEŻ:Maja SABLEWSKA pokazuje TYŁEK i środkowy PALEC! (Foto 18+)
Pamiętaj, że proces „oczyszczania płuc” jest długotrwały i składa się na to wiele czynników. Dlatego tak ważne jest, aby korygować złe nawyki i przyzwyczajenia, które mogłyby im zaszkodzić.
Źródło:5minutdozdrowia/pixabay