Rząd zaplanował ogromne zmiany w Kodeksie Pracy. Małżeństwo ma być gwarantem stałej pracy i zachowania etatu. Będą też zmiany w umowach dla młodych pracowników i małżeństw, które oczekują dziecka.
Ochrona małżeństw
Resort Rodziny przedstawił plan Strategii Demograficznej do 2040 roku. Jest to specjalny dokument, który wskazuje w jakim kierunku będzie szła polityka państwa, która ułatwi młodym ludziom zakładanie rodzin. Jednak Polaków nie trzeba jakoś specjalnie zachęcać do posiadania dzieci. Barbara Socha, wiceminister rodziny, mówiła podczas konferencji:
Nawet 98 procent Polaków mówi, że chce mieć dzieci w ogóle, a prawie 40 procent wskazuje, że najlepiej gdyby było to troje lub więcej dzieci.
Super Strategia Demograficzna
Aktualnie pracodawca może czterokrotnie zatrudnić pracownika na umowę na maksymalnie 36 miesięcy. Jednak Resort Pracy chce temu zapobiec. Osoby do 40. roku życia, czyli w wieku, w którym najczęściej decydują się na założenie rodziny, będą traktowane w wyjątkowy sposób. Oznacza to, że pracodawca będzie mógł im przedstawić maksymalnie dwie umowy na czas określony. Będzie to łączny czas, który nie przekroczy 15 miesięcy. Następnie będzie musiał już przedstawić umowę na czas nieokreślony.
Mamy pod specjalną ochroną
Kobieta, która zajdzie w ciążę nie może zostać zwolniona z pracy w czasie trwania ciąży, urlopu macierzyńskiego i przez rok po powrocie do pracy, gdy zdecyduje się podjąć pracę np. na część etatu. Tutaj szykują się zmiany, które oznaczają, że wszystkie mamy, niezależnie od wymiaru pracy, będą objęte ochroną przed zwolnieniem. Taka ochrona będzie obowiązywała przez rok po powrocie do pracy z urlopu macierzyńskiego lub rodzicielskiego.
Tata będzie pod ochroną
Również ojcowie będą objęci specjalną ochroną. Oznacza to, że w ciągu pierwszego życia dziecka, nie mogliby zostać zwolnieni z pracy. Specjalna prawa czekają panów, którzy są w związku małżeńskim. Oni od momentu zajścia żony w ciążę, nie będą mogli zostać zwolnieni z pracy. Każdy pracownik, który podpisze umowę o pracę będzie automatycznie informowany o przysługujących mu prawach w związku z rodzicielstwem.
Elastyczna praca
Kobiety w ciąży oraz rodzice dzieci do lat 4. będą mogli korzystać z pracy zdalnej, hybrydowej i elastycznego czasu pracy. Wybór formy pracy będzie uzależniony od rodzaju pracy, jaki się wykonuje. Planowane jest też wprowadzenia mniejszego wymiaru godzin pracy dla kobiet w ciąży i rodziców dzieci do lat czterech.
Źródło: Fakt
Zdjęcia: Pexels