Nowe badania pokazują na jakich powierzchniach koronawirus ma swoją najdłuższą żywotność. Może na nich przetrwać nawet 3 dni.
Według badań przeprowadzonych przez ekspertów z Princeton University i University of California wykazano, że wirus może przetrwać w powietrzu przez kilka godzin.
W raporcie nie ma informacji na temat pacjentów, którzy mogliby zarażać się nowym koronawirusem wdychając powietrze, w którym powrzechny był lub jest wirus.
Amerykańscy naukowcy odkryli, że SARS-CoV-2 pozostaje żywotny przez długi czas na powierzchniach i w powietrzu. W badaniach posłużyli się sprzętem do rozpylania próbek wirusa w powietrzu, aby „naśladować” kichanie lub kaszel.
Okazało się, że nawet 3 godziny po rozpyleniu aerozolu zawierającego wirus, można było wykryć go w powietrzu.
Na jakich powierzchniach wirus utrzymuje się najdłużej?
Wirus pozostaje żywotny do czterech godzin na miedzi, do 24 godzin na teksturze oraz od dwóch do trzech dni (nawet do 72 godzin) na plastiku i stali nierdzewnej.
„To, co musimy robić, to myć ręce, mając świadomość, że zarażeni ludzie mogą zanieczyszczać powierzchnie, których dotykamy. Powinniśmy także unikać dotykania twarzy”– podkreśla Julie Fischer, profesor mikrobiologii z Georgetown University.
Mycie rąk jest jednym z najskuteczniejszych sposobów na zapobieganie rozprzestrzeniania się wirusów, w tym koronawirusa COVID-19. Istotne jest, aby czynność mycia dłoni trwała w granicach 15-30 sekund. Ręce myjemy w dużej ilości ciepłej wody z użyciem mydła.
ZOBACZ TEŻ:Szokujący POKAZ MODY! Kobiety zaprezentowały się w…
Źródło:focus.pl/pixabay