NOWE PRZEPISY: dla tych osób KWARANTANNA nie będzie już obowiązkowa!

Pojawiły się nowe przepisy zwalniające z odbywania kwarantanny. Dotyczą określonych grup ludzi.

Kwarantanna przestała obowiązywać pracowników pracujących we wszystkich krajach UE i Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

 

„Medycy i osoby zatrudnione w ośrodkach pomocy społecznej po przekroczeniu polskiej granicy nie muszą przechodzić już 14-dniowej, obowiązkowej kwarantanny” – wynika z nowego rozporządzenia Rady Ministrów.

 

„Do tej pory ograniczenia dotyczyły przede wszystkim pracowników transgranicznych sąsiadujących z Polską, czyli Niemcami, Czechami, Słowacją, Litwą, Szwecją i Danią. Teraz te ograniczenia zostały zdjęte w stosunku do wszystkich pracowników transgranicznych, którzy pracują w innych krajach Unii Europejskiej, a także Europejskiego Obszaru Gospodarczego, czyli mówimy tu o takich krajach jak Islandia, czy Norwegia” – tłumaczył Tomasz Lejman, korespondent Polsat News w Berlinie.

 

Nowe regulacje dotyczą także Wielkiej Brytanii, która w związku z wyjściem ze Wspólnoty jest w okresie przejściowym i Szwajcarii.

 

Z kwarantanny zostaną zwolnieni nie tylko medycy, ale również opiekunowie, którzy dowożą dzieci do szkół po drugiej stronie granicy. 

Kwarantanny nie stosuje się również wobec osób, które przekraczają granicę Polski w celu prac w gospodarstwie rolnym, które znajdują się po obu stronach granicy Polski.

 

Wymogi na granicach.

 

Osoby przekraczające granice muszą udokumentować funkcjonariuszom Straży Granicznej fakt przejazdu w celach zawodowych, zarobkowych, służbowych lub w celu pobierania nauki.

 

ZOBACZ TEŻ:Zasłanianie twarzy poważnie szkodzi zdrowiu?! Noszenie maseczek może wywoływać…

 

Co najmniej do 12 czerwca, na granicach Strefy Schengen będą trwać kontrole. Podobnie jest na lotniskach i w portach, gdzie wszystkie osoby, niezależnie od obywatelstwa muszą pokazać paszport oraz zostać poddane inspekcji sanitarno-epidemicznej.

 

 

Źródło:polsatnews;02/pixabay

Komentarze