Minister zdrowia Łukasz Szumowski niespodziewanie zrezygnował ze stanowiska. Co powiedział? Co się stało? Kto go zastąpi?
Swoją decyzję minister ogłosił w tracie konferencji prasowej.
– Chciałem państwa poinformować, że dzisiaj składam rezygnację z funkcji ministra zdrowia. Od razu uprzedzam wszystkie pytania państwa dziennikarzy. Nigdzie nie znikam, nie odchodzę, pozostaje posłem, pozostaje w przestrzeni publicznej, będę pełnił funkcje publiczne – powiedział.
💬 Składam rezygnację z funkcji ministra zdrowia, pozostaję posłem, wracam do pracy zawodu lekarza – poinformował minister @SzumowskiLukasz.
— Ministerstwo Zdrowia (@MZ_GOV_PL) August 18, 2020
Stwierdził, że powróci do zawodu. Będzie lekarzem.
– Oczywiście wracam do mojego wyuczonego zawodu. Jestem kardiologiem, chciałbym wrócić do instytutu, do kliniki, leczyć pacjentów. Tak naprawdę rozmowy o tym były od wielu, wielu miesięcy. Umowa dżentelmeńska między mną, a panem premierem, panem prezesem była taka, że miałem dokończyć parę spraw ważnych dla Polski i choćby zakończyć i wdrożyć system informatyzacji ochrony zdrowia – dodał.
Wspomniał też o swoim następcy.
– Mój następca, na pewno niezwykle kompetentny ekspert, będzie mógł teraz ten zbudowany system, reagując na rzecz niespotykaną, jak taka epidemia, której nie było od stu lat, poprowadzić dalej – powiedział.
Wcześniej z funkcji wiceministra zdrowia zrezygnował Janusz Cieszyński. Poinformował o tym na Twitterze.
Dziś mój ostatni dzień w @MZ_GOV_PL. To był dla mnie niesamowity czas za który dziękuję wszystkim, z którymi go spędziłem. Parę słów więcej tu: https://t.co/2MxviuLwrb
— Janusz Cieszyński (@jciesz) August 17, 2020
Przypomnijmy, że Łukasz Szumowski od 2018 roku był ministrem zdrowia w pierwszym i drugim rządzie premiera Mateusza Morawieckiego. Jest również posłem. Urodził się 3 czerwca 1972 roku. Od listopada 2016 roku pełnił funkcję podsekretarza stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Ukończył studia medyczne na Uniwersytecie Medycznym. Później rozpoczął pracę w Instytucie Kardiologii w Warszawie-Aninie. Od 2011 kierował zespołem specjalistycznym nauk o życiu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego Kierował Kliniką Zaburzeń Rytmu Serca w Instytucie Kardiologii w Warszawie. W 2016 roku otrzymał tytuł profesora. Od początku był na pierwszym froncie walki z epidemią koronawirusa.
Jest żonaty. Ma czwórkę dzieci.
Fot. Ministerstwo Zdrowia