Państwo ma prawo przejąć Twoje mieszkanie? Wiele osób o tym nie wie. Jest to jeden z wielu rozporządzeń, które regulują specjalne przepisy. Każdy powinien o tym wiedzieć!
Twoje mieszkanie może trafić w ręce państwa? Jest to możliwe. Trwająca aktualnie epidemia może doprowadzić do tego, że władze poinformują nas o przejęciu naszej nieruchomości na użytek państwa.
ZOBACZ: Zmarł NAJMŁODSZY pacjent u którego zdiagnozowano KORONAWIRUSA. Miał zaledwie 21 lat…
Od dnia 14 marca w Polsce obowiązuje stan zagrożenia epidemicznego. Granice Rzeczpospolitej tymczasowo są przywrócone. Jeśli chodzi jednak o ruch powietrzny czy kolejowy, jest on mocno ograniczony. Do Polski mogą wlatywać tylko specjalne samoloty, które na swoich pokładach przewożą osoby, które wyraziły chęć powrotu do kraju. Każdy kto do Polski powróci, musi przejść obowiązkową 14-dniową kwarantannę. Obecnie w kraju działają tylko apteki i sklepy spożywcze. Handel jest zawieszony. Wprowadzono zakaz zgromadzeń. Wszystkie te ograniczenia mają na celu przede wszystkim ograniczenie rozprzestrzeniania się wirusa SARS-CoV-2. Dlatego tak ważne jest aby przestrzegać zasad, które tymczasowo wprowadziło państwo.
Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że w obliczu epidemii państwo ma prawo zrobić coś jeszcze. Mianowicie przejąć samochód lub mieszkanie i to zgodnie z prawem. Chodzi dokładnie o zapis ustawy z dnia 5 grudnia 2008 roku. widnieje zapis z którego dowiadujemy się, że państwo może wydać:
„nakaz udostępnienia nieruchomości, lokali, terenów i dostarczenia środków transportu do działań przeciwepidemicznych przewidzianych planami przeciwepidemicznymi”.
Stan epidemiczny obowiązuje od 14 marca, w związku z tym każdy powinien mieć świadomość, że jego dobra może przejąć państwo. Władze mają do tego całkowite prawo. Wraz z rozprzestrzenianiem się wirusa może w końcu zabraknąć karetek, czy samochodów – podobnie jak w czasie wojny. Państwo może wówczas przejąć w pierwszej kolejności samochody terenowe, pickupy i busy.
Co rząd mógłby zrobić z prywatnymi nieruchomościami?
Właściciele obiektów noclegowych, np. agroturystyki, pensjonatów czy hoteli, mogą otrzymać powiadomienie o nakazanie udostępnienia nieruchomości. Ta sama sytuacja dotyczy mieszkań prywatnych. Jeżeli państwo stwierdzi, że jest wystarczające dla ich aktualnych potrzeb może spełniać funkcję np. punktu kryzysowego.