Obecnie wszystkich Polaków obowiązuje nakaz przebywania w domu, czyli tak zwana izolacja. Potocznie przez wielu nazywana „kwarantanną”.
Jednak siedzenie w domu wcale nie jest tak dobre i bezpieczne. Niestety niesie ze sobą przykre skutki uboczne.
Skutki izolacji
Przymusowe przebywanie w domu jest sytuacją mocno stresogenną. Przebywanie przez 24 godziny na dobę w domu – niestety nie każdy ma willę z basenem i nie każdy może sobie pozwolić na wyjazd na luksusową „wieś” >>> PAZUROWIE uciekli na taką „WIEŚ” – Kogo na to stać? (FOTO)
Domowa izolacja to znaczny stres, szczególnie, że spora część społeczeństwa martwi się także o swoje sprawy materialne – niektórzy stracili pracę, inni zanotowali spadek przychodów.
To wszystko sprawia, że sytuacja jest ekstremalna.
Dramatyczny wzrost
Wspólne przebywanie w domu, przez długi czas niestety spowodowało dramatyczny wzrost przemocy domowej. Jak powiedziała Radiu Zet Oliwia Pogodzińska – psycholog z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę:
„W ubiegłym miesiącu odebraliśmy 1145 wiadomości. Podjęliśmy 76 interwencji w przypadku zagrożenia życia lub zdrowia dziecka. To było coś, co nigdy nie wydarzyło się na taką skalę. Od 11 lat prowadzenia telefonu nie mieliśmy tylu wiadomości i interwencji. „
W czasie przebywania w domy, sytuacja jest o tyle trudniejsza, że nie ma gdzie uciec. Trudniej jest też uzyskać pomoc w przypadku przemocy.
Plan awaryjny Rzecznika Praw Obywatelskich
Problem poruszył także Rzecznik Praw Obywatelskich (RPO), który:
„…odbiera wiele alarmujących sygnałów dotyczących konsekwencji izolacji i kwarantanny dla poczucia bezpieczeństwa osób zagrożonych przemocą domową. Niepokojące są także doświadczenia innych państw. Potwierdzają one gwałtowny wzrost liczby zgłoszeń przypadków przemocy domowej.”
Rady dla ofiar przemocy przebywających w domu
Na stronie Rzecznika zamieszczono wskazówki dla osób doświadczających przemocy. RPO zaleca, by mieć przygotowany Plan Awaryjny – być przygotowanym do ucieczki (wszystkie ważne przedmioty i dokumenty mieć w podręcznej torbie), sporządzić listę osób u których możemy uzyskać wsparcie (rodzina, znajomi), czy wzywać pomocy na 997 i 112.
Dobrą radą w przypadku przemocy, jest z pewnością wyjście na klatką schodową i wołanie: Pali się! To może być skuteczniejsze niż wołanie o pomoc.
>>>Koronawirus to ściema? Fakty ujawnia jeden z…
>>>Problem na polskich drogach. Kierowcy i pasażerowie nie mogą…
„Skul się”
Jednak rady Rzecznika są też kuriozalne, bo między wierszami wyczytać można poddanie się tej przemocy. I nastawienie na to, że zostanie się pobitym:
„Zastanów się, gdzie w Twoim domu możesz znaleźć bezpieczne schronienie.
Ważne, by nie znajdowały się tam żadne niebezpieczne narzędzia.
Unikaj kuchni, garażu, łazienki i innych miejsc, gdzie może być twarda posadzka albo niebezpieczne przedmioty.„
Lub taka:
„Jeśli nie masz możliwości ucieczki, schowaj się w rogu pokoju. Skul się, osłaniając rękoma twarz i głowę.”
Wszystkie wskazówki znajdują się pod tym linkiem: Plan awaryjny – jak szukać pomocy, gdy doświadczamy przemocy domowej w trakcie epidemii