Takiego czegoś chyba jeszcze nie było. Minister Edukacji poinformował właśnie o zmianach dotyczących matur i egzaminów ósmoklasistów. Zmiany są na tyle szokujące, że zaskoczyły nawet samych zainteresowanych. Zobaczcie, o co dokładnie chodzi!
Dzisiaj Minister Edukacji i Nauki – Przemysław Czarnek podpisał rozporządzenie dotyczące zmian ws. matur i egzaminów ósmoklasistów. Jak się okazuje egzamin maturalny w 2021 roku będzie przeprowadzony tylko w formie pisemnej, a egzamin ustny zostanie zniesiony. Do egzaminu ustnego będzie można podejść – jednak będzie to część nieobowiązkowa. Możemy się spodziewać, że na maturze matematyka nadal będzie przedmiotem obowiązkowym, jednak ograniczona zostaną wymagania dotyczące funkcji, całkowicie usunięte zostaną wymagania ws. brył obrotowych czy ostrosłupów.
Matura ustna z języka obcego także pozostanie nieobowiązkowa. Na maturze pisemnej ograniczony zostanie poziom podstawy programowej.
Co z maturą na poziomie rozszerzonym?
Taka matura będzie nieobowiązkowa. Jak się okazuje to jednak nie wszystko. Wcześniej obowiązkiem było przystąpić do co najmniej jednego przedmiotu na poziomie rozszerzonym, teraz nastąpiła zmiana.
W rozporządzeniu możemy znaleźć także informacje dotyczące zdania egzaminu maturalnego przez osoby z poprzednich lat. Pojawiły się również zasady zdania egzaminu przez uczniów, którzy wchodzą w skład Ośrodka Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą.
Spore zmiany dotyczą egzaminu ósmoklasisty w 2021 roku. Na egzaminie obowiązywać będzie mniej lektur obowiązkowych, a za rozwiązanie zadań będzie można otrzymać o 5 punktów mniej niż ostatnio. Temat wypracowania realizowany będzie w formie rozprawki bądź opowiadania, będzie można także odwołać się do jednej z obowiązkowych lektur.
Na egzaminie ósmoklasisty z matematyki nie pojawią się zadania dotyczące dowodów geometrycznych, czy działaniach na pierwiastkach. Ponadto otrzymać będzie może o 5 punktów mniej niż w poprzednich latach, również zadań otwartych będzie zaledwie 4 (w latach 2019-2020 liczba zadań otwartych wyniosła 6).
Z języka nowożytnego także będzie można uzyskać o 5 punktów mniej, a zadań otwartych nie będzie tak wiele, ile było w poprzednich latach.