Organizacja Narodów Zjednoczonych opublikowała kilka dni temu wstrząsający raport o stanie Ziemi i perspektywach ocalenia dzikiej przyrody oraz samej ludzkości. Nad raportem pracowało 450 naukowców z 50 krajów. Raport ma 1800 stron. Wnioski są przerażające i nie pozostawiają złudzeń. To, że dzika przyroda nie przetrwa jest w zasadzie pewne. Pozostaje pytanie czy nastąpi całkowita zagłada ludzkości.
„Jesteśmy w trakcie niszczenia samych fundamentów naszych gospodarek, naszych środków przeżycia, bezpieczeństwa żywnościowego, zdrowia i jakości życia na całym świecie” – powiedział na konferencji omawiającej raport Robert Watson, przewodniczący grupy naukowej Narodów Zjednoczonych. Negatywne procesy nabierają tempa. Zagłada ludzkości nie jest scenariuszem z kina SF tylko realną i nieodległą perspektywą.
ZOBACZ TEŻ: Przy TYCH kobietach faceci tracą rozum. 5 najbardziej SEKSOWNYCH, kobiecych zawodów
Około 75 proc. naturalnego środowiska ziemskiego zostało „poważnie uszkodzone” poprzez ludzką działalność. W rezultacie ok. miliona gatunków fauny jest zagrożonych całkowitym wyginięciem w ciągu najbliższych dziesięcioleci. Ludzkość dokonała zniszczeń takich jak dawniej w historii Ziemi dokonywały katastrofy kosmiczne.
Pięć najważniejszych negatywnych zjawisk niszczących Ziemię to: traktowanie powierzchni ziemi (rolnictwo i wycinanie lasów), bezpośrednie wykorzystywanie dóbr naturalnych (rybołówstwo, myślistwo), zmiany klimatyczne, zanieczyszczenie środowiska i niekontrolowany rozwój gatunków inwazyjnych z powodu zachwiania równowagi ekologicznej.
Obecnie tylko 13 proc. oceanów można określić jako „dzikie” i 23 proc. powierzchni lądowych, najczęściej w miejscach bardzo oddalonych od ludzkiej infrastruktury. „Ponad jedna trzecia lądów i trzy czwarte ich słodkiej wody są używane do produkcji rolnej i hodowli zwierząt rzeźnych” – mówi raport ONZ. 80 proc. ludzkich ścieków ląduje w przyrodzie bez żadnego oczyszczania (w tym do 400 milionów ton metali ciężkich), a to sprawia, że już 40 proc. ludzkiej populacji nie ma dostępu do czystej wody pitnej.
Już za późno, by przywrócić naturę do poprzedniego stanu.Aby dokonać transformacji ekologicznej metod produkcji potrzebna jest spójna, jednolita i natychmiastowa wola polityczna. Tylko wtedy ludzkość przeżyje. W przeciwnym wypadku podzieli los gatunków, które zniszczyła.
Źródło: Strajk.eu
Fot. Pixabay