Umorzenie zaległego podatku to jedna z form rządowego wsparcia w ramach Tarczy Antykryzysowej.
Wiosek o takie umorzenie złożył pan Marcin*. W jego firmie nastąpił spadek przychodów o niemal 80% i pomimo odmrażania gospodarki, sytuacja niewiele się poprawiła.
Za pośrednictwem strony Biznes.gov.pl złożył wniosek „Umorzenie zaległości podatkowych”. Po tygodniu zadzwonił do właściwego urzędu skarbowego, by dowiedzieć się, jaki jest status jego sprawy.
Rozmowa była dla niego szokująca. Pani z urzędu powiedziała:
Właśnie miałyśmy do pana dzwonić… bo pan złożył wniosek o umorzenie, a my w zasadzie nie umarzamy…
Jak to nie umarzacie, skoro jest taka opcja w Tarczy? – nie rozumiał pan Marcin.
No jest, ale wie pan, jeszcze nikomu nie umorzyliśmy.
Później pracownice US przekonywały podatnika, by anulował swój wniosek o umorzenie zaległości! A w jego miejsce złożył o odroczenie lub rozłożenie na raty.
Pan Marcin obstawał przy tym, że zaczeka na decyzję, bo skoro jest taka opcja w Tarczy, to on właśnie o to prosi. Pani na to:
Ale bardzo długo się teraz czeka na decyzję, a jeśli będzie odmowa to i tak za ten czas naliczymy odsetki.
W dalszej rozmowie pracownica Urzędu Skarbowego wręcz naciskała na podatnika, by wycofał swój wniosek i złożył inny. Dopytywała, kiedy podejmie decyzję i żeby się odezwał z informacją zwrotną.
Pan Marcin był zszokowany przebiegiem rozmowy. Skoro w Tarczy Antykryzysowaje pojawiła się możliwość umorzenia podatku, to wnioski powinny być uwzględniane. Tymczasem pracownice US zastosowały strategię zniechęcania.
I na koniec podatnik zastanawia się też nad tokiem myślenia skarbówki. Skoro nie miał możliwości zapłacenia podatku w terminie z powodu trudnej sytuacji finansowej. Teraz żeby mógł zapłacić zaległość, musiałoby nastąpić jakieś fantastyczne prosperity, na które się niestety nie zanosi. Jak mówi pan Marcin:
Taka polityka może doprowadzić jedynie do upadku mojej firmy. A pewnie takich jest więcej…
Polecamy: Kto teraz wygrałby wybory? Zobacz sondaż!
*personalia zmienione