Wrocław wydaje się niezwykle ciekawym, a przy tym przyszłościowym miastem, również pod względem zawodowym. Nic dziwnego, że wiele osób przyjeżdża do niego na studia lub myśli o znalezieniu tu zatrudnienia. Jak jest jednak w rzeczywistości – czy Wrocław faktycznie daje dobre perspektywy w kwestii zatrudnienia? Sprawdź, jak wygląda wrocławski rynek pracy i co warto o nim wiedzieć.
Czym charakteryzuje się rynek pracy we Wrocławiu?
Rynek zatrudnienia we Wrocławiu jest silny i stabilny. Każdego dnia w Internecie pojawiają się nowe ogłoszenia dla osób poszukujących zajęcia zarobkowego. Fraza „praca Wrocław” daje setki wyszukiwań. Zatrudnienie mogą znaleźć nie tylko specjaliści z wieloma latami doświadczenia zawodowego, lecz także studenci i inne osoby będące na początku kariery.
Dobrą sytuację na wrocławskim rynku pracy potwierdzają statystyki dotyczące bezrobocia w stolicy województwa dolnośląskiego. Jest ono wyjątkowo niskie – zarówno na tle regionu, jak i całego kraju. W maju 2023 roku stopa bezrobocia rejestrowanego we Wrocławiu utrzymywała się na poziomie zaledwie 1,6%. W tym samym okresie w województwie dolnośląskim wynosiła 4,5%, a w skali Polski – 5,1%. Wrocław więc bardzo pozytywnie się wyróżnia.
O sile wrocławskiego rynku pracy świadczą także liczne firmy, które funkcjonują w mieście. Są to zarówno krajowe, jak i międzynarodowe przedsiębiorstwa. Działają one w różnorodnych sektorach. Najbardziej przyszłościowe są takie branże jak m.in. technologiczno-informacyjna, motoryzacyjna, spożywcza, farmaceutyczna, maszynowa, chemiczna i usługowa.
W jakich zawodach łatwo znaleźć zatrudnienie we Wrocławiu?
Wykonywanie niektórych zawodów może zwiększyć szansę na zdobycie zatrudnienia we Wrocławiu. W mieście jest bowiem wiele tzw. profesji deficytowych, a więc takich, w których pracodawcy mają problem ze znalezieniem odpowiednich pracowników. Co roku powstaje specjalna prognoza pod nazwą „Barometr zawodów”, która opisuję tę sytuację dla każdego z regionów Polski, w tym również dla Wrocławia. Zgodnie z nią w 2023 roku istnieje kilkanaście bardzo deficytowych i kilkadziesiąt pozostających w umiarkowanym deficycie profesji na terenie stolicy Dolnego Śląska. W gronie tych pierwszych znajdują się m.in. fryzjerzy, kosmetyczki, brukarze, kierowcy, elektrycy, magazynierzy, pielęgniarki, ratownicy medyczni, nauczyciele, monterzy, budowlańcy i pracownicy fizyczni. Wśród przedstawicieli zawodów w normalnym deficycie z kolei znajdują się m.in. analitycy, testerzy, kierowcy, inżynierowie, księgowi, lekarze, kucharze, mechanicy, operatorzy różnego typu maszyn, ochroniarze, rolnicy, programiści czy logistycy. Przekrój specjalizacji jest więc naprawdę duży. Warto także wspomnieć, że prognoza nie odnotowuje we Wrocławiu zawodów nadwyżkowych, czyli takich, w których kandydatów jest więcej niż miejsc pracy.
ARTYKUŁ SPONSOROWANY