Pod tym względem wypadamy tragicznie na tle innych państw. Przez to giną w Polsce tysiące ludzi, a my płacimy olbrzymie pieniądze.
Rzadko możemy poszczycić się tym, że jesteśmy w czołówce zestawień obejmujących Unię Europejską. Pod tym względem jesteśmy europejskim liderem. Niestety chodzi o bardzo niechlubną statystykę. W konsekwencji obciążamy budżet ogromnymi sumami pieniędzy.
Według Polskiego Instytut Ekonomicznego na koszty związane z zanieczyszczeniem powietrza wydajemy rocznie ponad 111 miliardów złotych. Smog panujący w naszym kraju zabija dziesiątki tysięcy ludzi w ciągu roku.
Europejska Agencja Środowiska opublikowała raport, z którego wynika, że w 2019 roku w naszym kraju z powodu zanieczyszczenia powietrza doszło do ponad 46 tysięcy przedwczesnych zgonów. Za niemal wszystkie te zgony odpowiada pył PM2,5, który jest najbardziej szkodliwy dla człowieka.
Polskie powietrze jest jednym z najbardziej zanieczyszczonych w Europie. Jesteśmy także liderem pod względem produkcji rakotwórczego benzo(a)pirenu. Dane od lat nie ulegają poprawie. Za emisję tej substancji w głównej mierze odpowiadają gospodarstwa domowe. Trzeba pamiętać, że w piecach nie można palić byle czy, ani byle jak, ponieważ w ten sposób szkodzimy sobie i wszystkim w naszym otoczeniu, emitując groźne, rakotwórcze pyły.
ZOBACZ:SKANDALICZNE słowa księdza. Epidemia koronawirusa to KARA za…
Za emisję pyłów PM10 oraz PM2,5 przemysł odpowiada w 13,5 proc. i 21,1 proc. emisji pyłów zawieszonych. Pozostałe emisje pyłów pochodzą z m.in. z rolnictwa i transportu drogowego – komentuje analityk Polskiego Instytutu Ekonomicznego – Magdalena Maj
Co więc należy zrobić? Odpowiedź na to pytanie ma Piotr Siergiej z Polskiego Alarmu Smogowego.
Jak można to zmienić? – Remedium jest – i jest dość oczywiste. Szacujemy, że w Polsce jest 3,5 mln pozaklasowych kotłów na paliwa stałe. Trzeba je jak najszybciej zlikwidować, co fundamentalnie poprawi jakość powietrza – mówi Siergiej
Pocieszające jest to, że Polacy są coraz bardziej świadomi zagrożeń płynących z tak fatalnej jakości powietrza. Nadal nie jest to jednak ogół społeczeństwa. Nasza sytuacja jest zbyt ciężka, aby poprawa przyszła z dnia na dzień, dlatego trzeba nadal prowadzić kampanie informacyjne o znaczeniu czystego powietrza dla naszego zdrowia.