Rak jelita grubego to złośliwy nowotwór nabłonkowy (wywodzący się z nabłonka wyścielającego jelito), rozwijający się w okrężnicy lub odbytnicy. Atakuje on ściany jelita: błonę śluzową, błonę podśluzową, a także warstwę mięśniową, warstwę podsurowicówkową i błonę surowiczą.
Badania przeprowadzone przez specjalistów dowodzą, że 30 % wszystkich przypadków raka jelita grubego stwierdza się w odbytnicy.
Jakie są najczęstsze objawy raka jelita grubego?
U pacjentów, którzy borykają się z tym rodzajem nowotworu można zauważyć następujące symptomy.
-notoryczne, stale powstarzające się bóle brzucha, -zmiana rytmu wypróżnień,
-krew w stolcu,
-osłabienie i ogólne przemęczenie,
-niedokrwistość bez innych objawów
ze strony przewodu pokarmowego,
-spadek masy ciała
-duszności,
-przyspieszone bicie serca,
-bladość skóry,
Jak powszechnie wiadomo na wystąpienie raka jelita grubego w szczególności narażone są osoby, które posiadają pewne predyspozycje dziedziczne (w rodzinie występowały już przypadki zachorowania na ten nowotwór). Drugim czynnikiem, który może doprowadzić do pojawienia się raka jelita grubego jest zbyt częste spożywanie pokarmów bogatych w tłuszcz i cholesterol. Kolejnym czynnikiem jest nagminne spożywanie czerwonego mięsa poddawanego pieczeniu oraz grillowaniu. Produkty te są w szczególności bogate w substancje rakotwórcze.
Niedobór kwasu foliowego i metioniny również zwiększa ryzyko rozwoju raka jelita grubego.
Włącz do swojej diety zdrowe, wartościowe produkty spożywcze, bogate w błonnik. Błonnik posiada działanie ochronne, gdyż zmniejsza stężenie
kancerogenów.
Źródło: Fundacja „Projan”
Zobacz również: Popijasz posiłki w trakcie ich jedzenia? NIGDY WIĘCEJ TEGO NIE RÓB!
Zdjęcie: Pixabay