Jeśli kogokolwiek denerwował Cię szef, dotychczasowym rozwiązaniem Twojego problemu była zmiana pracy. Znamy lepsze wyjście, jakim jest holakracja. A co to takiego?
Holakracja to model zarządzania firmą, opierający się na braku stanowisk i przełożonych. Opracowany w Stanach Zjednoczonych system, polega na łączeniu poszczególnych całości w większe jednostki. Teoria wywodzi się od filozofii Arthura Koestlera.
Holakracja, nazywana również holokracją, powstała w Ternary Software w stanie Pensylwania . To właśnie tam pracowano nad demokratycznym system zarządzania. Stworzono holakrację – system odrzucenia stanowisk i przełożonych, co znacznie skraca proces podejmowania decyzji, a co za tym idzie zrzucania odpowiedzialności na innych. Warto zwrócić uwagę, że jest to również sposób efektywnego wykorzystywania potencjału i umiejętności członków firmy.
Zjawisko nienawiści do szefostwa jest niezwykle częste na polskim rynku pracy, dlatego holakracja to świetny sposób na prowadzenie firmy, bez konieczności zmiany pracy. Na tego typu rozwiązanie zdecydowało się już kilka firm między innymi: Zappos z branży odzieżowej oraz działające na polskim rynku – biuro projektowe Pixers.