Amerykańscy naukowcy doszli do zaskakujących wyników. Nie wszystkie stany w USA publikują jednak informacje o pacjentach z podziałem na kolor skóry i ich reakcję na COVD-19.
„70 proc. osób, które zmarły dotychczas na Covid-19 w Luizjanie, to Afroamerykanie. To znaczna nadreprezentacja. Stanowią oni jedynie jedną trzecią mieszkańców tego stanu na południu USA” – zauważa portal dziennika „New York Times”.
O nadreprezentacji Afroamerykanów wśród zakażonych koronawirusem potwierdzają też inne lokalne dane z Nevady, Karoliny Południowej oraz Wiscons.
Według statystyk afroamerykanie stanowią ponad połowę wśród wykrytych przypadków zakażeń i aż 72 proc. zgonów wskutek koronawirusa.
Burmistrz Chicago Lori Lightfoot oświadczyła, że te dane porażają.
„Są to jedne z najbardziej szokujących statystyk, jakie widziałam jako burmistrz. To wzywa nas wszystkich do podjęcia działań”.
– powiedziała na konferencji prasowej Lightfoot, pierwsza czarnoskóra burmistrz miasta w historii.
Nowy Jork, New Jersey oraz Kalifornia- stany, w które mocno uderzyła pandemia, nie podają tak szczegółowych informacji na temat zakażonych i ofiar śmiertelnych.
Problem staje się jednak coraz bardziej widoczny i do władz trafiają apele kolejnych organizacji społecznych i lekarskich, żądających opublikowania takich danych.
Jak wskazują eksperci, Afroamerykanie statystycznie rzadziej posiadają ubezpieczenie zdrowotne. Przez to społeczność ta częściej cierpi na choroby przewlekłe, jak astma czy cukrzyca, które zwiększają ryzyko ciężkich objawów Covid-19.
Na skutek długoletnich nierówności społecznych Afroamerykanie często prowadzą też niezdrowy tryb życia i mieszkają w gorszych warunkach, w których wirus łatwiej się rozprzestrzenia.
Ponadto ta grupa ludzi częściej jest zatrudniona na stanowiskach, gdzie praca zdalna jest niemożliwa. Stąd są narażeni na ciągłą styczność ze społeczeństwem.
ZOBACZ TEŻ:Toruń: Emerytka przyniosła do szpitala paczkę! To co znajdowało się w środku zaskoczyło wszystkich!
Źródło:polsatnews/pixabay