Uroczystości państwowe z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy i premier Beaty Szydło; Marsz Pamięci zakończony przemówieniem prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, uczczenie ofiar przy ich grobach – to niektóre tylko elementy obchodów 7. rocznicy katastrofy smoleńskiej.
Państwowe uroczystości 10 kwietnia na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie rozpoczną się od mszy św. w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej w Kościele seminaryjnym. Tradycyjnie, o godz. 8.41 odbędzie się apel pamięci przed Pałacem Prezydenckim. Przywołane zostaną nazwiska wszystkich, którzy zginęli w katastrofie.
Na scenie przed Kordegardą, przed Pałacem Prezydenckim emitowane będą filmy; o godz. 12 odmówiona ma zostać modlitwa Anioł Pański a o godz. 15 Koronka do Miłosierdzia Bożego.
W uroczystości o godz. 16.30 przed Pałacem Prezydenckim wezmą udział władze państwowe m.in. premier Beata Szydło. Planowane jest wówczas wystąpienie prezydenta Andrzeja Dudy, który złoży także wiązankę kwiatów przed tablicą poświęconą prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu.
Wieczorem, w Bazylice Archikatedralnej pw. Męczeństwa św. Jana Chrzciciela odprawiona zostanie msza święta w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej; weźmie w niej udział m.in. prezydent. Państwowe uroczystości zakończy Apel Jasnogórski przed Pałacem Prezydenckim.
Po wieczornej mszy świętej spod Bazyliki przejdzie przed Pałac Prezydencki Marsz Pamięci; tradycyjnie przed Pałacem Prezydenckim wystąpi prezes PiS Jarosław Kaczyński.
Jak co roku, rano w rocznicę katastrofy, przy grobie prezydenta Lecha Kaczyńskiego i jego małżonki Marii Kaczyńskiej w krypcie na Wawelu modlić się będą: prezydent Andrzej Duda i córka pary prezydenckiej Marta Kaczyńska. Następnie dla wąskiego grona osób zostanie odprawiona msza święta.
Po południu – w stolicy – prezydent złoży wieńce przed pomnikiem oraz na grobach ofiar katastrofy na Wojskowym Cmentarzu na Powązkach; następnie uda się także do Świątyni Opatrzności Bożej, gdzie złoży wieńce na grobach prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego, ks. Józefa Jońca, ks. Zdzisława Króla i ks. Andrzeja Kwaśnika.
Rano w Sejmie marszałkowie Sejmu i Senatu Marek Kuchciński i Stanisław Karczewski oraz członkowie Prezydiów obu izb złożą wieńce przed tablicą upamiętniającą pamięć posłów i senatorów zmarłych w katastrofie smoleńskiej. Wiązanki kwiatów złożą także przed tablicą upamiętniającą marszałka Sejmu III kadencji Macieja Płażyńskiego.
Po południu w Sejmie, marszałek Sejmu i prezes Poczty Polskiej Przemysław Sypniewski otworzą wystawę poświęconą emisji filatelistycznej „Pamiętamy 10.IV.2010”; zaplanowano wystąpienie marszałka Sejmu.
W Kancelarii Prezesa Rady Ministrów zostanie odsłonięta tablica upamiętniająca prezydenta Lecha Kaczyńskiego oraz Przemysława Gosiewskiego i Zbigniewa Wassermana; w uroczystości weźmie udział premier Szydło.
O godz. 15 w Wojskowej Akademii Technicznej zaplanowano publiczne spotkanie – powołanej przez MON podkomisji do ponownego zbadania katastrofy smoleńskiej – z udziałem szefa resortu obrony Antoniego Macierewicza. Prezentację prac podkomisji zapowiedział jej przewodniczący dr Wacław Berczyński.
Na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach uroczystości organizuje stołeczny ratusz. Odczytane zostaną nazwiska ofiar katastrofy, będzie wspólna modlitwa i składanie wieńców. O godz. 8.41 odegrany zostanie utwór „Cisza”. Modlitwę poprowadzą biskup polowy Wojska Polskiego Józef Guzdek, Naczelny Kapelan Wojskowego Ewangelickiego bp Mirosław Wola oraz Prawosławny Ordynariusz Wojska Polskiego bp Jerzy Pańkowski.
Rano w Krakowie, z Rynku Głównego pod Krzyż Katyński i na Wawel przejdzie VII Biało-Czerwony Marsz Pamięci. O godz. 17.30 zaplanowano mszę św. w Katerze Wawelskiej w intencji pary prezydenckiej Lecha i Marii Kaczyńskich oraz wszystkich ofiar katastrofy smoleńskiej. Nabożeństwo ma odprawić metropolita krakowski abp. Marek Jędraszewski.
Z informacji warszawskiego ratusza udzielonych w piątek wynika, że w rejonie przyległym do uroczystości państwowych zarejestrowano osiem zgromadzeń publicznych. Na odcinku Krakowskiego Przedmieścia od placu Zamkowego do kościoła Seminaryjnego ustawione zostaną barierki policyjne; autobusy pojadą objazdami.
***
10 kwietnia 2010 r. w katastrofie samolotu Tu-154M pod Smoleńskiem zginęli wszyscy pasażerowie – 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński i jego małżonka. Polska delegacja zmierzała na uroczystości z okazji 70. rocznicy zbrodni katyńskiej. (PAP)
ms, fot. pap