Jan Kanthak to młody, bo urodzony w 1991 roku prawnik, polityk związany z Solidarną Polską i poseł na Sejm z listy Prawa i Sprawiedliwości.
Obecnie Kanthak pełni funkcję rzecznika prasowego w Ministerstwie Sprawiedliwości. Polityko został zaproszony przez Piotra Kraśko do programu „Fakty po Faktach”. Tematem rozmowy były sprawy związane z LGBT.
Polityk zapytany został o sprawę odwołania łódzkiego kuratora oświaty Grzegorza Wierzchowskiego, co miało związek z jego wypowiedzią, w której twierdził, że LGBT jest groźniejsze niż koronawirus:
…wirus LGBT, wirus ideologii jest znacznie groźniejszy (…) bo to jest wirus dehumanizacji społeczeństwa.
Jan Kanthak dosyć dyplomatycznie stwierdził, że:
decyzja o dymisji kuratora łódzkiego w kontekście, który wywoływały media, w kontekście jego wypowiedzi, która padła na antenie Telewizji Trwam, budzi wątpliwości polityków Solidarnej Polski. Nie nazwałbym tego krytyką, a prośbą o wyjaśnienia.
Dalej poseł wyjaśnił, dlaczego LGBT określane jest jako ideologia. Porównał ją do ekologii czy feminizmu – ideologii popieranych przez pewne grupy ludzi.
Ideologie tworzą ludzie, ale człowiek nie jest ideologią. To rozróżnienie warto mieć z tyłu głowy. (…)
My mówimy, że to ideologia, nie zgadzamy się z postulatami, które przyjmuje ta ideologia.
Jan Kanthak opowiedział też, że miał okazję być w Castro District San Francisco czyli dzielnicy zdominowanej przez LGBT. O swoich wrażeniach poseł zaczął opowiadać w odpowiedzi na pytanie o to, z jakimi celami LGBT się nie zgadza. Opowiadał o tym, jak tworzą się swoiste „getta”:
Środowiska LGBT mają swoje księgarnie, mają swoje kina, mają swoje sklepy. Ja byłem kiedyś w San Francisco w dzielnicy Cruz [dzielnica Castro – przyp. red.]. I byłem świadkiem tego, jak wygląda taka dzielnica. Sklepy mięsne dla środowisk LGBT, wszystkie różnego rodzaju sklepy czy usługi. To pokazuje, że tworzy się wokół preferencji seksualnych ideologię.
Piotr Kraśko zaorał @JanKanthak, który na pytanie o 5 przykładów ideologii bełkocze coś o "sklepach mięsnych dla ideologii LGBT." Brak słów – to komedia po prostu. pic.twitter.com/Xae5lY5RyO
— Bart Staszewski (@BartStaszewski) August 24, 2020
Na nagraniu wyraźnie widać, że Piotr Kraśko próbuje odpytywać Jana Kanthak jak ucznia w szkole, jednocześnie nie dając mu dokończyć swojej wypowiedzi. Słowa wyciągnięte z kontekstu stały się hitem sieci. Jednak chyba nie tak powinna wyglądać rzeczowa rozmowa do jakiej aspiruje TVN?
zdjęcie główne: https://www.facebook.com/lgbtsf.nightlife/