W ostatnich latach dostęp do informacji i ich ilość, którą karmieni jesteśmy co dnia, urosły do przytłaczających rozmiarów. Jest to powodem rozwoju syndromu, który dotyka ok. 2/3 współczesnych Polaków w wieku 18-45 lat – FOMO.
FOMO (ang. Fear of Missing Out) to lęk ominięciem ważnej wiadomości albo po prostu powiadomienia z internetu. Facebook, którego można mieć cały czas przy sobie dzięki smartfonowi, bombarduje nas nowymi postami i powiadomieniami cały dzień, a to tylko jeden z portali, na którym ciągle coś się dzieje. Wśród Polaków, którzy odczuwają przyspieszenie tempa życia, co czwarty twierdzi, że jest uzależniony od informacji oraz odczuwa ich nadmiar, a dodatkowo ma problem z wyborem istotnych treści.
Socjologowie podkreślają, że w XXI wieku najcenniejszym surowcem jest informacja. Zjawisko FOMO jest obserwowane od ponad dekady, ale w ostatnich latach znacznie się nasiliło. To skutek rozwoju cywilizacji, a konkretnie, coraz szybszego tempa życia oraz dynamicznego rozwoju technologii. Internet na stałe wrósł w codzienne funkcjonowanie, dlatego przeciążenie informacjami staje się coraz bardziej powszechne.
Internet, komputery i urządzenia mobilne służą nam także do tego, aby usprawniać codzienne czynności. 43 proc. respondentów jako główny powód korzystania z internetu podaje właśnie chęć zaoszczędzenia czasu. FOMO im to jednak udaremnia.
MM
źródło: forbes.pl