Ponad sto różnego rodzaju prywatnych dokumentów i fotografii znalezionych po wojnie na terenie byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego na Majdanku zgromadzono na wystawie „Świadectwa życia w miejscu zagłady” w Muzeum na Majdanku w Lublinie.
„Choć dokumenty te reprezentują tutaj pojedyncze osoby, to jednak przemawiają w imieniu setek tysięcy ofiar, które miały zginąć bezimiennie. Te dokumenty się zachowały i dzisiaj możemy je oglądać” – powiedziała dziennikarzom kierownik archiwum Muzeum na Majdanku Anna Wójcik podczas otwarcia wystawy w sobotę w Lublinie.
Na wystawie prezentowane są fotokopie różnego rodzaju osobistych dokumentów – m.in. listy, kartki z życzeniami, widokówki, zaświadczenia, legitymacje, świadectwa szkolne oraz fotografie, należące do 75 osób. Dokumenty te powstały w różnym czasie (najstarsze są z XIX wieku), napisane zostały w różnych językach – niemieckim, francuskim, włoskim, czeskim, polskim, angielskim.
Prezentowane na wystawie dokumenty należały do więźniów obozu koncentracyjnego na Majdanku, albo też do Żydów, którzy przywożeni byli z całej Europy w ramach Akcji Reinhardt (mającej na celu zagładę Żydów w Generalnym Gubernatorstwie) i zostali zamordowani m.in. w obozach zagłady w Bełżcu i w Sobiborze.
Źródło PAP
MM