Przyjmowanie tych leków może powodować ciężkie przechodzenie zakażenia koronawirusem. O jakie specyfiki chodzi?
Jakie czynniki wpływają na czas powrotu do zdrowia i długość trwania infekcji u chorujących na COVID-19? Wskazano trzy najistotniejsze kwestie. Polskie badania mówią jasno – kluczowe dla przebiegu zakażenia koronawirusem mogą być nie tylko choroby współistniejące, ale także styl życia oraz niektóre zażywane leki.
Według wstępnych wyników badań łódzkich lekarzy badających ozdrowiencow ciężki przebieg COVID-19 oraz objawy chorobowe trwające powyżej 7 dni zazwyczaj dotyczą określonych pacjentów. Porównania statystyczne w zakresie intensywności przechodzenia choroby określane są na podstawie kilku czynników. Jak się okazuje zażywanie…
określonych leków może przyczyniać się do cięższego przebiegu zakażenia koronawirusem. Jak przeprowadza się badania dotyczące związku między intensywnością przebiegu choroby a występującymi chorobami współistniejącymi?
– Wykonujemy porównania statystyczne w zakresie ciężkości choroby, określamy to na podstawie długości, ciężkości przebiegu albo liczby objawów, które pacjenci zgłaszają. Wyraźnie widać, że zarówno choroby cywilizacyjne: nadciśnienie, cukrzyca, hiperlipidemia oraz nasz styl życia: aktywność fizyczna, stres, przemęczenie, częste infekcje przed COVID-19, niedobór snu – w większym stopniu są zgłaszane u osób, które przechodzą COVID ciężko. Dominującymi czynnikami w statystykach, które mają wpływ na rokowania u pacjentów, są zaburzenia lipidowe, czyli hiperlipemia, cukrzyca oraz nadciśnienie tętnicze – powiedział portalowi WP ABC Zdrowie dr Michał Chudzik z Kliniki Kardiologii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, kierownik programu stop-covid.
Analiza wykazała, że na ciężkość przebiegu zakażenia wpływa przyjmowanie antybiotyków w okresie 1-2 lat przed zarażeniem się koronawirusem. Jak wskazuje dr Chudzik każda choroba, która uszkodziła organizm będzie wpływać na intensywność przebiegu COVID-19.