Zainteresowanie szczepieniami w Polsce dramatycznie spada. Eksperci ostrzegają, że lekceważenie szczepień, może wywołać katastrofalne skutki. W czerwcu dostępnych szczepionek może być więcej, niż osób zaszczepionych.
Lekceważenie szczepień
Brak zainteresowania szczepieniami jest efektem wygasania trzeciej fali pandemii koronawirusa. Wzrasta liczba osób, które zupełnie nie boją się zakażenia wirusem z Wuhan. Spadająca liczba zakażeń, luzowanie obostrzeń i likwidacja szpitali tymczasowych, powodują, że bardzo wiele osób myśli, że pandemia wygasa. Lekarze ostrzegają, że podobna sytuacja miała miejsce w zeszłym roku. Jednak jak wiemy koronawirus nie był w odwrocie. Atakował coraz mocniej.
Czwarta fala?
Eksperci przekonują, że niechęć do szczepień niechybnie wywoła czwartą falę zachorowań. Jest to tylko kwestią czasu. Profesor Joanna Zajkowska z Uniwersytetu Klinicznego w Białym stoku, powiedziała:
Część osób widzi, że nastąpiła poprawa, obserwujemy spadek zakażeń i myśli sobie, że poczeka sobie jeszcze ze szczepieniem. To jest moment, aby powiedzieć ludziom, że dobra sytuacja epidemiczna nie utrzyma się, jeśli nie przyspieszymy tempa szczepień.
Przekonanie nieprzekonanych?
W stanach Zjednoczonych osobom , które nie chciały się szczepić oferowano 100 dolarów. W Polsce pojawia się pomysł, żeby dawać w zamian za szczepienie dzień wolny od pracy. Rozwiązaniem może być też wysyłanie szczepionkobusa do zakładów pracy. Natomiast do seniorów lekarze mogą docierać bezpośrednio. Dr Bartosz Fiałek, reumatolog, powiedział:
Osoby 65+ w Polsce z rzadka umieją w sposób biegły poruszać się po internecie i wychwytywać informacje z właściwych źródeł. Moim zdaniem do tych ludzi trzeba pojechać.
Nadzieja też w duchownych, że ci będą zachęcać z ambony do szczepienia się. To może wpłynąć na postawę seniorów.
Dramatyczne konsekwencje
Osoby, które nie zaszczepią się, mogą w dramatyczny sposób przejść czwartą falę koronawirusa. Prawdopodobnie będą powstawały ogniska zachorowań. Wszystko będzie się przedłużało w czasie. Należy też trafić do młodych ludzi, którzy coraz bardziej niechętnie podchodzą do tematu szczepień.
Źródło: Abc Zdrowie
Zdjęcia: Pexels