Jest NOWY LEK na COVID-19! To Paxlovid!

Europejska Agencja Leków zgodziła się na warunkowe dopuszczenie doustnego leku przeciwwirusowego Paxlovid przy leczeniu COVID-19. Ma być on podawany osobom dorosłym, które są w grupie ryzyka.

Paxlovid ratunkiem?

Paxlovid jest pierwszym lekiem przeciwwirusowym, który jest zalecany do podawania doustnego przy leczeniu COVID-19. Zawiera on substancje czynne i zmniejsza ona zdolność wirusa do namnażania się w organizmie. Europejska Agencja Leków uznała, że Paxlovid  zmniejsza liczbę hospitalizacji i zgonów pacjentów z co najmniej jednym schorzeniem podstawowym, które naraża ich na ciężki przebieg choroby.

Pokona Omikron?

Większość pacjentów, którzy brali udział w badaniu była zarażona wariantem Delta. EMA zaznacza, że Paxlovid powinien być też skuteczny w walce z wariantem Omikron oraz z innymi wariantami. Paxlovid zawiera dwie substancje czynne w dwóch różnych tabletkach. Analizę przeprowadzono wśród pacjentów, którym podano Paxlovid i placebo w ciągu pięciu dni po wystąpieniu objawów COVID-19. Rytonawir czyli substancja czynna wpływa na działanie wielu innych leków, a ostrzeżenia i porady zostały zawarte w informacji o preparacie Paxlovid. Firma Pfizer, która jest producentem leku umieściła na swojej stronie internetowej informacje o interakcji z innymi lekami.

Źródło: Fakt

Zdjęcie: Pexels

Komentarze