Telemedycyna stała się już integralną częścią polskiego systemu ochrony zdrowia. Pozwala szybko i łatwo przeprowadzić konsultację z lekarzem, bez stresu i kolejek w przychodniach. W jej trakcie uzyskasz elektroniczną receptę, którą zrealizujesz w każdej aptece. Otrzymasz potrzebne leki, zarówno na zwykłe przeziębienie, jak i choroby przewlekłe. Niektóre preparaty dostępne są bezpłatnie, w ramach NFZ.
- Czym jest recepta online?
- Internetowe konto pacjenta
- Jak długo ważna jest recepta online?
Czym jest recepta online?
E-recepta jest elektroniczną wersją tradycyjnych recept papierowych. Jest to dokument całkowicie legalny i honorowany we wszystkich aptekach. Do wystawiania recept uprawnieni są lekarze wszystkich specjalności. Recepta online jest bardzo łatwa do uzyskania. Możesz otrzymać ją w czasie wizyty w gabinecie lekarskim, lub podczas konsultacji ze specjalistą przez telefon lub czat video. W tym drugim przypadku, wystarczy wejść na stronę przychodni świadczącej usługi telemedyczne i wypełnić odpowiedni formularz. W ciągu kilku minut, lekarz oddzwoni do ciebie lub nawiąże z tobą kontakt za pomocą czatu video. Po przeprowadzeniu wywiadu, lekarz zdecyduje o zasadności przepisania danego leku. W przypadku pozytywnej decyzji, otrzymasz receptę w postaci elektronicznej. Będzie w niej określona ilość leku, sposób dawkowania oraz dane pacjenta. Po chwili, na twój telefon zostanie wysłany czterocyfrowy kod, który wraz z numerem PESEL musisz podać farmaceucie. Potem należy zapłacić za przepisane leki i to wszystko. E-recepta może być zrealizowana w dowolnej aptece. Wyjątek stanowi sytuacja, w której lekarz wystawił receptę na większą liczbę opakowań leku. Nie trzeba wykupować wszystkich od razu, ponieważ to spory wydatek. Można zrobić to „na raty”, ale pod warunkiem, że odbędzie się to w jednej i tej samej aptece. Cena konsultacji lekarskiej wraz z wystawieniem recepty elektronicznej to ok 59 zł. W Niektórym pacjentom, przysługuje prawo do korzystania z bezpłatnych leków. Do tej grupy nalezą np. osoby powyżej 75. roku życia, kobiety w ciąży czy honorowi dawcy krwi. Należy wówczas dosłać odpowiednie dokumenty, potwierdzające uprawnienia.
Internetowe konto pacjenta
Do uzyskania elektronicznej recepty potrzebne jest Internetowe Konto Pacjenta (IKC) Zawiera ono wszystkie dane na temat naszego stanu zdrowia, przebytych chorób, historii leczenia, pobytów w szpitalach i przyjmowanych leków. Może założyć je każdy, kto posiada numer PESEL i jest to całkowicie bezpłatne. Możesz tam sprawdzić wszystkie recepty online, które kiedykolwiek otrzymałeś. IKP pomaga uzyskaniu recept online na leki stałe, refundowane przez NFZ, tzn. takie, które przyjmowane w np. przypadku choroby przewlekłej. W takim przypadku, należy zalogować się do swojego profilu, wybrać zakładkę „Moje recepty” i dodać zamówienie na kolejną. Wystawi ją przychodnia, w której jesteś zarejestrowany.
Jak długo ważna jest recepta online?
Każda recepta ma z góry określony termin ważności. Zazwyczaj jest ona ważna 30 dni od daty jej wystawienia. Dotyczy to popularnych leków, stosowanych zarówno w chorobach lżejszych, jak i przewlekłych. Są jednak wyjątki od tej reguły. Na wykupienie antybiotyków, masz zaledwie tydzień. Natomiast receptę na preparaty immunoogiczne, można zrealizować do 120 dni od dnia jej wystawienia. W niektórych sytuacjach, lekarz może odmówić wystawienia e-recepty. Istnieją tu pewne ograniczenia. Obejmują one substancje psychotropowe, odurzające środki spożywcze specjalnego przeznaczenia oraz niektóre wyroby medyczne. Ograniczenia obejmują również leki recepturowe.
ARTYKUŁ SPONSOROWANY