Polska branża handlowa przedstawiła minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbiecie Rafalskiej swoje stanowisko odnośnie projektu ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele. Firmy wyszły z propozycją zmian w Kodeksie pracy. Oto propozycja dotycząca ograniczenia handlu w niedzielę.
Zdaniem organizacji poprzednie propozycje dla większości firm handlowych byłyby nieopłacalne i nie odpowiadałyby preferencjom godzinowym klientów. Dotyczyły one otwarcia sklepów w dwie niedziele w miesiącu lub do godziny 13.00 od wczesnych godzin porannych.
Obecne prawo gwarantuje pracownikowi prawo do jednej wolnej niedzieli w miesiącu. Przedstawiciele z branży handlowej w zmienionym Kodeksie pracy chcą wprowadzenia prawa do co najmniej dwóch niedziel wolnych w okresie 4 tygodni.
Jak czytamy w stanowisku organizacji handlowych:
„Najlepszym gwarantem ich czasu wolnego będzie modyfikacja Art. 151 (12) ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz.U. z 2016 r. poz. 1666) poprzez jego uzupełnienie o szczególną regulację dotyczącą pracowników handlu (»Pracownik pracujący w niedziele w placówce handlowej powinien korzystać co najmniej dwa razy na 4 tygodnie z niedzieli wolnej od pracy«).”
Jak podkreślają przedstawiciele, w żadnym kraju nie obowiązuje zakaz handlu w dwie niedziele w miesiącu. Takie działania zdezorganizowałyby pracę placówek handlowych oraz dostaw biorąc pod uwagę warzywa, owoce oraz produkty świeże z krótkimi terminami przydatności do spożycia. Co doprowadziłoby do podwyższenia kosztów działalności sklepów, a także do zwiększania skali marnowania żywności.
Zdaniem Waldemara Nowakowskiego, prezesa Polskiej Izby Handlowej nowe rozwiązanie byłoby kompromisem godzącym interesy wszystkich stron, zarówno pracowników, konsumentów, jak i przedsiębiorców.
kd, źródło: onet