raka.
Powszechnie wiadomo, że alkohol nawet spożywany w małych ilościach nie ma zbawiennego wpływu na ludziki organizm. Zdecydowanie uzależnia, oszałamia i jest niezdrowy, nawet jeśli jest to tylko lampka wina do obiadu.
Spożywanie alkoholu powoduje nudności, bóle głowy, zwiększa bicie serca, może również być przyczyną zaczerwienienia skóry. Szczególnie na ten ostatni objaw trzeba zwrócić uwagę, ponieważ nie należy do powszechnych skutków ubocznych, dlatego jeśli zaobserwujesz u siebie czerwony płomień na twarzy, zastanów się dwa razy zanim sięgniesz po alkohol.
Dlaczego? Już wyjaśniamy.
Rumień na twarzy po spożyciu nawet niewielkiej ilości alkoholu to zdecydowanie powód do zaniepokojenia. Jest on wywołany powstawaniem w wątrobie aldehydu, który niestety jest rakotwórczy.
Zwykle aldehyd jest przekształcany w ocet dość szybko i nie powoduje większych spustoszeń w organizmie, ale nie u osób u których pojawia się rumień po spożyciu alkoholu.
U tych osób spożywanie napojów wyskokowych wiąże się z większym ryzykiem zachorowalności na raka jamy ustnej i gardła, ponieważ cierpią one na zaburzenie genetyczne, objawiające się właśnie rumieniem.
Źródło indy 100
MM