Temat byłego prezydenta bardzo często pojawia się w mediach. Lubi komentować sytuację polityczną, dawać i odbierać poparcie. Wczoraj też wylądował w szpitalu, o czym Państwa informowaliśmy. A dziś pytamy ile zarabia Lech Wałęsa!
Były polski prezydent i laureat Pokojowej Nagrody Nobla ma dosyć spokojne życie. Mieszka i pracuje w Gdańsku, skąd komentuje aktualności ze świata polityka. Prowadzi również fundację Instytut Lecha Wałęsy. Jego imieniem jest nazywane lotnisko. Często też jeździ po świecie z wykładami. Czyli na jaką kwotę może liczyć Lech Wałęsa?
Warto zaznaczyć, że polityk dosyć wcześnie przeszedł na emeryturę – bo w wieku 52 lat. Prawie 25 lat temu opuścił Pałac Prezydencki. I zaczął uprawiać politykę „z wolnej stopy”. Sama emerytura prezydencka to 9 tysięcy złotych! Za samo prowadzenie biuro dostaje 12 tysięcy złotych co miesiąc, z tym że musi się z tej kwoty rozliczyć z państwem co do grosza. A jaki jest jego największy zastrzyk gotówki?
Najwięcej pieniędzy otrzymuje jeżdżąc po świecie ze swymi wykładami, w których opowiada jak sam zwyciężył walkę z komunizmem. Taki jednorazowy wykład np. w Stanach Zjednoczonych to przelew od 10 tysięcy do nawet 100 tysięcy dolarów. Czyli za jedno wystąpienie za oceanem Wałęsie wchodzi na konto prawie 400 tysięcy złotych!
ZOBACZ TEŻ: PILNE: Lech Wałęsa w szpitalu! [FOTO]
Przykładowo: Jarosław Kaczyński popiera państwową emeryturę w wysokości ponad 6 tysięcy złotych co miesiąc. Ale to jest nic w porównaniu z budżetem byłego prezydenta. Jak raz sam wyznał dla niego ważna jest każda złotówka, bo nawet najmniejszy grosz na coś się przyda. Wałęsa w rozmowie z tygodnikiem „Newsweek” tak opowiadał o swoich dochodach: „Utrzymuję kilkanaście osób albo i więcej. Rodziny dzieci, którym się nie powiodło. Nawet alimenty jednego z synów. To studnia bez dna, wszystkie pieniądze na to idą”
Lech Wałęsa – polski polityk i działacz związkowy, z zawodu elektryk. Współzałożyciel i pierwszy przewodniczący NSZZ „Solidarność”, w 1983 laureat Pokojowej Nagrody Nobla Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej w latach 1990–1995.
Źródło: „Super Express” oraz „Newsweek”