Najbogatsze kraje świata w 2015 roku dały schronienie niespełna 9 procentom uchodźców, którzy uciekli ze swoich krajów przed wojną i prześladowaniami – wynika z raportu międzynarodowej organizacji Oxfam.
Oxfam wskazał, że USA, Chiny, Japonia, Niemcy, Francja i Wielka Brytania łącznie tworzą aż 56,6% PKB świata. W tych państwach w 2015 roku schronienie znalazło jednak zaledwie 2,1 mln z 25 mln ludzi, którzy szukali na świecie azylu. Ponad jedną trzecią tej liczby uchodźców przyjęły Niemcy. Z kolei do Wielkiej Brytanii przedostało się niecałe 170 tysięcy ludzi. W Stanach Zjednoczonych ugoszczono natomiast niespełna 560 tys. uchodźców. Dyrektor Oxfamu Winnie Byanyima określił wyniki raportu wstydliwymi.
Wszystko dlatego, że w znacznie biedniejszych krajach mieszka ponad połowa uchodźców. Aż 11,9 miliona migrantów w 2015 roku trafiło do Jordanii, Turcji, Palestyny, Pakistanu, Libanu i RPA. Łączny udział tych państw w gospodarce świata nie przekracza natomiast 2 procent.
W związku z powyższym Oxfam wzywa najbogatsze kraje świata do wzięcia na siebie większej odpowiedzialności za pomoc osobom szukającym azylu. Pomoc uchodźcom jest według aktywistów odpowiedzialnością zbiorową.
BR